Европейските фондови борси отварят с повишение, следвайки риск-апетита на инвеститорите на азиатските пазари на акции в резултат на по-добрите от прогнозите данни за търговския излишък, внос и износ на Китай през април.
В края на вчерашната търговия повечето борси на Стария континент парираха първоначалния негативен старт и приключиха на "зелена" територия след индикации от страна на руския президент Путин за известна промяна в досегашната твърда позиция на Русия спрямо кризата в Украйна. В опит за успокояване на напрежението около украинската криза Путин "препоръча" на проруските настроените сепаратисти в източните региони на страната да се откажат от идеята за провеждане на референдуми (за независимост) в неделя (11-и май), като в същото време той "обеща" да изтегли руските военни части, струпани на границата с Украйна.
Подновеният снощи риск-апетит на глобалните фондови пазари (в т.ч. и на Уолстрийт) се дължеше отчасти и на изказването на шефа на Фед Джанет Йелън, в което тя направи позитивна оценка за икономическите перспективи пред САЩ след края на тежката зима, но отново посочи, че е оправдано запазването на рекордното ниските лихви за продължителен период от време, преди Федералният резерв да стартира цикъл на тяхното повишение.
В началото на днешната търговия общият европейски индекс Stoxx Europe 600 се повишава с 0,46%, немският индекс DAX - с 0,51% (след като снощи затвори с повишение от 0,57%), френският индекс CAC40 се повишава с 0,41% (след снощен отскок с 0,4%), а британският индекс FTSE100 - с 0,41%.
Въпреки позитивния старт на борсите в Европа, инвеститорите са в предпазливо очакване на края на заседанията на Английската централна банка (от 14:00 ч.) и на ЕЦБ (от 14:45 ч.). Участници на финансовите пазари са напълно единодушни в техните прогнози за запазване без промяна на настоящата парична и лихвена политика на АЦБ, като мнозинството от тях не очакват и промяна на "изчаквателната" позиция на ЕЦБ, въпреки малката вероятност за изненадващо понижение на основната репо лихва до ново рекордно дъно към 0,15%-0,10%. Но те ще следят с по-голям интерес пресконференцията на шефа на Европейската централна банка Марио Драги (от 15:30 ч.).
Търговският излишък на Китай през април се разшири малко по-силно от очакванията при изненадващо повишение на износа и вноса, което е добър знак за съживяване на китайската икономика в началото на второто тримесечие. Излишъкът по текущата сметка се..
Подновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през..
Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават..
Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от..
Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range..
Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските..