Щатският долар отбеляза известно понижение спрямо останалите валути като първа реакция на доклада за работната заетост в САЩ през май, въпреки че докладът беше в рамките на средните прогнози. Но запазването на безработицата в шестгодишното й априлско дъно от 6,3% (при прогнози за леко повишение до 6,4% през май) и факта, че американската работна заетост през май официално надвиши нейните предрецесионни нива, парира този нов спад на долара.
Еврото поскъпна за кратко до нов двуседмичен връх от 1,3677 долара, преди да се върне обратно към опциите с падеж от 17:00 ч. в 1,3650 нивото. Британската лира отскочи до 10-дневен връх от 1,6845 долара, след което обаче падна към часово дъно за деня от 1,6800 долара.
В същото време доларът стабилизира около 102,30 йени, след резки двупосочни движения при оповестяване на данните между 102,11 и 102,55 йени.
"Зелените пари" остават под известен натиск от продажби спрямо т.нар. високолихвени валути като австралийския и новозеландския долар и спрямо валутите на "развиващите се" икономики с оглед солидния риск-апетит на глобалните финансови пазари (продължаващо възходящо движение на фондовите пазари) и текущото понижение на доходността на американските държавни облигации.
Лихвите на 10-годишните американски дългови книжа се понижиха рязко от днешния връх около 2,61% към часово дъно от 2,53%, преди да стабилизират около 2,56% въпреки добрия доклад за състоянието на пазара на труда през май. В същото време обаче има солидно понижение на доходността на 10-годишните немски държавни облигации, като лихвеният спред между американските и немските книжа се разшири до 124 базисни пункта (с 1,24% по-висока доходността за книжата от САЩ) - най-висок лихвен спред от октомври 2005-а година. Това разширяване на лихвения спред би трябвало да окаже подкрепа за долара спрямо еврото.
Продължаващият стабилен растеж на американската работна заетост е в подкрепа за поредно поскъпване на акциите на фондовите борси и от двете страни на Океана, като вчерашният пакет стимулиращи мерки на ЕЦБ остава основна движеща сила за риск-апетита на инвеститорите както в Европа, така и на Уолстрийт.
Общият европейски индекс Stoxx Europe 600 се повишава с 0,47% към 346,61 пункта, като за сега задържа под вчерашния 6 и 1/2-годишен връх около 347,58 пункта. Немският индекс DAX се повишава с 0,36% към 9984 пункта, но остава в подножието на важната психологическа бариера от 10 000 пункта и под вчерашния рекорден исторически връх от 10 013,69 пункта, докато френският индекс CAC40 бележи ръст от 0,64%, а британският FTSE100 - повишение с 0,41%.
Стабилният доклад за пазара на труда в САЩ доведе до позитивен старт и на пазара на акции на Уолстрийт, като индексът на "сините чипове" DJIA отваря с повишение от 0,19% към нов рекорден връх от 16868 пункта, широкият индекс S&P500 се повишава с 0,2% към исторически връх от 1945 пункта. Технологичният индекс Nasdaq се повишава с 0,26% към 4307 пункта - най-високо негово ниво от средата на месец март.
GBP/USD През последните три месеца двойката се търгува в рейнджа между 1,28 и 1,35 като на няколко пъти бяха атакувани въпросните нива, но не бяха преодолени. Сега е поредната атака, този път в посока надолу към подкрепата при 1,28. Подкрепа е рекордното дъно на 1,28, което засега спира спада. Пробив надолу лесно може да отиде до 1,20...
- Долара се стабилизира след данни от САЩ подкрепящи повишение на лихвите - Акциите от финансовия сектор под напрежение - Индекса на потребителските цени в Япония с шести пореден месец на спад - Фабричната активност в Китай се повиши незначително през септември Финалната оценка за БВП на САЩ през второто..
- Петролът се изстреля нагоре - Акциите на енергийните компании – начело на растежа на финансовите пазари - Доларовият индекс се понижи за четвърти пореден ден, но и йената пада ОПЕК прие предварително споразумение, според което ще намалее производството за първи път след осем години до нива между 32,5 и 33..
- Петролът се търгува около 45 долара за барел преди дискусиите днес в Алжир - Потребителското доверие в САЩ достигна най-високи стойности за последните девет години - Рали на долара след президентските дебати Иран отхвърли предложението да замрази сегашното си производство на нива от 3.6 милиона барела на ден и вместо това..
Мексиканското песо поскъпна рязко през днешната азиатска търговия, тъй като инвеститорите на финансовите пазари прецениха, че Хилари Клинтън се е представила по-добре от Доналд Тръмп на проведения в ранните часове на деня първи телевизионен президентски дебат в САЩ. Точно преди седмица мексиканската валута се обезцени до рекордни исторически дъна..