Европейските пазари на акции отварят с ново понижение, тъй като ескалацията на въоръжената криза в Ирак натежава върху риск-апетита на инвеститорите на глобалните капиталови пазари.
Основните европейски фондови индекси приключиха на загуба през миналата седмица, прекъсвайки поредицата от осем седмици на добро възходящо движение до многогодишни върхове, след като инвеститорите предпочетоха да реализират печалби от "дълги" позиции в акции на фона на въоръжената криза в Ирак (придвижването на сунитски бунтовници от "Ал Кайда" към столицата Багдад) и след изненадващите сигнали от страна на шефа на АЦБ Марк Карни за възможно по-скорошно от очакванията първо повишение на британските лихви (към края на 2014-а година вместо в началото на 2015-а ?). "Газовата криза" между Русия и Украйна (след днешното изтичане на крайния срок за изплащане на газовите задължения на "Нафтогаз" към "Газпром") е допълнителен фактор, допринасящ за повишение на напрежението на капиталовите пазари.
Въоръженият конфликт в Ирак доведе и до ново поскъпване на цените на петрола, като в началото на днешната търговия фючърсите на петрола тип "брент" с доставка през юли се повишиха до близо 9-месечен връх от над 113 долара за барел след възходящо рали от цели 4,4% през миналата седмица (най-солидното едноседмично поскъпване от началото на декември 2013-а година).
Общият европейски индекс Stoxx Europe 600 се понижава с 0,29% към 346 пункта, след като отчете загуба от 0,2% през миналата седмица, отстъпвайки за трети пореден ден на търговия от шест и половина годишния връх от 348,61 пункта от 10-и юни.
Немският фондов индекс DAX се понижава с 0,29% към 9883,78 пункта, задълбочавайки своя спад от 0,75% през миналата седмица, след като в началото на предходната седмица индексът удари нов рекорден исторически връх от 10033,74 пункта (връх от 10-и юни).
Френският индекс CAC40 отваря със загуба от 0,42% (след седмичен спад с 0,85%), а британският индекс FTSE100 се понижава с 0,18% (след седмична загуба от 1,2%).
И днес вниманието на глобалните финансови пазари ще бъде насочено към ескалиращите въоръжени сблъсъци в Ирак и газовата криза между Украйна и Русия. Очаква се инвеститорите да бъдат изнервени и с оглед предстоящото в сряда заседание на Федералния резерв на САЩ поради плахите на този етап опасения и спекулации, че американската централна банка може да намекне за по-скорошно от очакванията начало на повишение на федералната фондова лихва.
До края на днешната търговия известен интерес ще представляват окончателни данни на Евростат за инфлацията в еврозоната през май (от 12:00 ч.), както и следобедната серия американски икономически индикатори - за промишлената активност през юни в региона на Ню Йорк (от 15:30 ч.), за индустриално производство през май (от 16:15 ч.) и за NAHB индекса на оптимизма на строителите на жилища през юни (от 17:00 ч.).
Подновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..
Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..
Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..
Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years 1.560 -0.012 1.541-1.600..
Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..