Според някои пазарни анализатори е необходим по-добър начин за инвестиране на развиващите се пазари

Предвид факта, че американската икономика установи неспокоен и бавен темп на възстановяване, изглежда все по-вероятно естественият й темп на растеж да се окаже по-нисък, отколкото в миналото.

Може би комбинацията от намаляване на левъриджа във финансовия сектор и застаряващото население ще накарат американските инвеститори да направят това, което години на увещания от техните финансови съветници не успяха, а именно - да преразгледат териториалната експозиция на своите портфейли и да обърнат поглед към развиващия се свят.

Струва си обаче да се замислим дали в момента се инвестира по правилния начин на развиващите се пазари? Отговорът може би е не.

Всъщност никой не получава това, в което смята, че инвестира, заяви Роб Лъвлейс, мениджър на фонда New World fund с активи на стойност 24 млрд. долара. Традиционното инвестиране на развиващите се пазари, базирано на разделянето на компаниите по държава и регион, не е задължително основната причина инвеститорите да бъдат толкова развълнувани относно инвестирането в развиващия се свят.

Повишаването на жизнения стандарт в Китай и на други места води до силно търсене на луксозни стоки и потребителски марки, много от които са разработени от западни компании. Междувременно пазарите на акции в развиващите се страни се изкривяват силно от по-старите местни компании, често силно регулирани и много от тях държавна собственост.

Инвеститорите, които купиха китайския индекс MSCI в началото на 1992-ра, са реализирали загуба от 48%, въпреки че увеличението на БВП на страната е 178%. Китай е екстремен случай, изкривен от технически фактори. Но сред десетте най-големи страни в MSCI индекса на развиващите се пазари средната корелация между представянето на пазара на акции и БВП е едва 0,73, като 1 би било перфектна корелация.

Ако наистина искате да се възползвате от възможността за инвестиране на развиващите се пазари, това би представлявало едно странно ограничение да се инвестира единствено в компании, които са листнати в тези страни, казва още Лъвлейс.

Аз искам да мога да инвестирам примерно в нестлетата по света. Около 40% от приходите на "Нестле" идват от развиващите се пазари.

Развитите пазари на акции също страдат от този проблем. Около 47% от приходите на компаниите в S&P 500 са генерирани извън САЩ. Инвеститорите, които залагат на възстановяването на еврозоната, се сблъскват със същия проблем на фондовите пазари в Европа, чиито компании генерират подобен процент от приходите си на други места.

Решението изглежда се крие в създаването на нов клас индекси, които да се опитват да отразят икономическата експозиция на своите членове спрямо различните страни и региони, а не това къде са били регистрирани акциите на компанията или е била завинтена месинговата табелка на някоя врата.

Бул Тренд Трейдър




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Подновеното напрежение около Дойче банк разтресе европейските фондови пазари

Подновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..

публикувано на 30.09.16 в 15:00

Изплашени клиенти започват да теглят милиарди долари от Дойче банк

Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..

публикувано на 30.09.16 в 11:49

Опасения на капиталовите пазари, породени от Дойче банк

Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..

публикувано на 30.09.16 в 08:15

Спад на доходността на американските облигации

Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years   1.560 -0.012   1.541-1.600..

публикувано на 30.09.16 в 08:13

ОПЕК и Дойчебанк успокоиха пазарите

Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..

публикувано на 29.09.16 в 08:27