Забраната за внос на хранителни стоки от ЕС и САЩ задълбочи спада на руските капиталови пазари

Руските акции и облигации бележат спад през днешната търговия, след като Москва оповести налагането на едногодишна официална забрана за внос на редица хранителни стоки от ЕС, САЩ, Канада, Австралия и Норвегия.

Контрамерките, предприети от Москва, са в отговор на новите по-тежки икономически санкции, които преди дни бяха наложени от Европейския съюз и САЩ спрямо Русия във връзка с украинската криза.

Въпреки че подобна забрана беше очаквана, борсата в Москва реагира негативно на новината, като фондовият индекс RTS (деноминиран в долари) се понижи с 1,3% към 1146 пункта, докато индексът MICEX (деноминиран в рубли) също бележи спад от 1,3% към 1318 пункта.

Това негативно развитие на руския пазар на акции следва вчерашния солиден спад на индекса RTS от 2,6% и на индекса MICEX от 1,7% с оглед нарастващата ескалация на напрежението между Запада и Москва на фона на продължаващите боеве в Източна Украйна между правителствените сили и проруските сепаратисти.

Солидно понижение бележат акциите на големите руски банки "Сбербанк" - с 2,9% и на банковата групировка ВТБ - с 3,3%, както и акциите на руската верига за търговия на дребно "Магнит" - с 3,6%. Изглежда инвеститорите се опасяват, че тази забрана на вноса на селскостопанска продукция ще доведе до още по-висока инфлация в Русия, което от своя страна да намали допълнително покупателната сила на руските потребители.

Днес има разпродажби и на руския дългов пазар, като лихвата по 10-годишните руски държавни облигации се повиши към 9,87% - най-висока доходност от края на 2009-а година насам. Само в рамките на юли и началото на август, лихвата на руските облигации скочи с 150 базисни пункта (повишение с 1,5%). Понижението на цените на дълговите книжа може да навреди на финансовите резултати на руските финансови институции и банки.

В същото време няма резки движения на руската рубла, тъй като от една страна тя може да извлече полза от възможно подобрение на руския финансов баланс (с оглед наложената забрана на внос на хранителни стоки). Но от друга страна рублата може да пострада от нов ръст на инфлацията.

Руската рубла бележи слабо понижение от 0,1% спрямо щатската валута към 36,23 рубли за един долар, но остава стабилна около 48,45 рубли за едно евро. Спрямо "кошницата" евро-долар руската рубла се понижава с 0,07% към 41,73 - най-ниско ниво от три месеца насам.

Днешната забрана за внос на редица хранителни стоки може да засили проблемите пред руската икономика, след като преди дни Руската централна банка вдигна за трети път само в рамките на последните няколко месеца основните лихви в страната в опит да овладее растящата инфлация.

Според анализатори и икономисти, днешната забрана за внос на селскостопанска продукция може да добави около 1,5% към и без това високото ниво на годишната инфлация от над 7%.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Подновеното напрежение около Дойче банк разтресе европейските фондови пазари

Подновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..

публикувано на 30.09.16 в 15:00

Изплашени клиенти започват да теглят милиарди долари от Дойче банк

Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..

публикувано на 30.09.16 в 11:49

Опасения на капиталовите пазари, породени от Дойче банк

Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..

публикувано на 30.09.16 в 08:15

Спад на доходността на американските облигации

Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years   1.560 -0.012   1.541-1.600..

публикувано на 30.09.16 в 08:13

ОПЕК и Дойчебанк успокоиха пазарите

Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..

публикувано на 29.09.16 в 08:27