Китайската икономика е с две лица

Китайската икономика стабилна ли е или несигурна? Движенията в кредитите и инвестициите отразени в оповестените в сряда данни дават противоположни сигнали. Като цяло нещата изглеждат наред. Несигурността обаче може да има разрушителен ефект, ако подкопае доверието на хората, които имат най-голямо значение, потребителите и спестители.

Във финансовата система излизат смесени съобщения. Юли е бил най-лошия месец за нови заеми след 2009 година. Това звучи ужасяващо. Въпреки обаче, че общото финансиране от януари до юли е почти без промяна на годишна база, то е с 21% повече само за последните два месеца. Това прави възможни две гледни точки, че или централната банка ограничава кредитирането или че окуражава разширяването му.

Рядко срещано изявление на централната банка, което потвърди, че спада не е причина за безпокойство просто усилва впечатлението, че китайската икономика заприличва на тест за психологическите усещания. Новината успокоява, но факта, че Китайската народна банка спря да стои мълчалива предполага някакво напрежение. По подобен начин двата трилиона юана (около 325 милиарда долара) в депозити, които излязоха от банките през юли могат да са сигнал за замръзване на финансите или просто свидетелство, че заемодателите извършват разкрасяване на счетоводните си баланси. Инвеститори и икономисти могат да си изберат и двете като обяснение.

В реалната икономика фактите са същите. Финансирането може само да потвърди мненията. Почти всеки важен индикатор се забави през юли спрямо юни, в това число продажбите на дребно, индустриалното производство и фиксираните инвестиции. В същото време обаче е също толкова лесно да се нарисува по-оптимистична картина. Инвестициите в някои неща, които Китай определено може повече да ползва като железниците, водните съоръжения и инфраструктурата на околната среда нараснаха бързо. Тези които спадат или се забавят като минното дело, пазара на недвижими имоти и тежки индустрии са вероятно заменими.

Всъщност няма голямо значение какво мислят икономистите. Потребителите и хората със спестявания са важни. Там картината изглежда по-малко неясна. Продажбите на жилища са спаднали на годишна база със 17.9%. Индексите за доверието през последните три месеца измерено от централната банка показва, че настроенията на хората за бъдещите им доходи са най-слаби за последното над едно десетилетие. Очакванията на населението са най-важната част от икономиката, но са и най-трудната за управление част. Когато китайското население е угрижено това е повод за опасения за цялата световна икономика.

Бул Тренд Трейдър




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Подновеното напрежение около Дойче банк разтресе европейските фондови пазари

Подновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..

публикувано на 30.09.16 в 15:00

Изплашени клиенти започват да теглят милиарди долари от Дойче банк

Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..

публикувано на 30.09.16 в 11:49

Опасения на капиталовите пазари, породени от Дойче банк

Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..

публикувано на 30.09.16 в 08:15

Спад на доходността на американските облигации

Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years   1.560 -0.012   1.541-1.600..

публикувано на 30.09.16 в 08:13

ОПЕК и Дойчебанк успокоиха пазарите

Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..

публикувано на 29.09.16 в 08:27