Позитивен старт на европейските борси преди края на двудневното заседание на Фед

Европейските пазари на акции отварят на "зелената територия", следвайки снощното добро възходящо движение на Уолстрийт след промяна в очакванията на инвеститорите за изхода от днешното важно заседание на Федералния резерв.

Повод за завръщане на риск-апетита на капиталовите пазари даде снощно изявление на известния коментатор на "Уолстрийт Джърнъл" Джон Хилсенрат, според което довечера Федералният резерв на САЩ няма да направи промени в бъдещите насоки за паричната и лихвената си политика.

Според Хилсенрат Федералният резерв ще остави без промяна досегашната ключова фраза за запазване на рекордно ниските лихви за значителен период от време след края на програмата за покупки на активи (програмата за "количествени улеснения", която се очаква да приключи на следващото заседание на Фед в края на октомври).

Това мнение на известния коментатор на "Уолстрийт Джърнъл" изненада голяма част от участниците на финансовите пазари с оглед спекулациите през последните седмици, че Фед ще направи промени в досегашния си изказ, намеквайки за възможно по-скорошно от очакваното първо вдигане на американските лихви.

Известна подкрепа за днешната позитивна настройка на глобалните капиталови пазари оказва и новината, че Централната банка на Китай ще инжектира 500 млрд. китайска юана в петте най-големи държавни банки в опит да предотврати по-слабия от очакваното растеж на втората по сила икономика в света.

Общият европейски индекс Stoxx Europe 600 се повишава с 0,4%, немският индекс DAX - с 0,26%, а френският индекс CAC40 - с 0,31%.

Британският фондов индекс FTSE100 бележи слабо повишение от 0,06% с оглед продължаващото напрежение на борсите в Лондон преди утрешния референдум за независимост на Шотландия, въпреки последните проучвания на общественото мнение, показващи слаб превес на гласовете против отделянето на страната от Обединеното кралство.

Въпреки че днешният основен акцент на финансовите пазари се поставя върху заседанието на Фед (резултати от 21:00 ч.) и върху пресконференцията на шефа на банката Джанет Йелън (от 21:30 ч.), интерес за инвеститорите ще представляват и важните данни за британската заетост и безработица (от 11:30 ч.), стенограмата от последното заседание на Английската централна банка, проведено на 4-ти септември (от 11:30 ч.), както и данните за потребителската инфлация (индекса CPI) през август в еврозоната (от 12:00 ч.) и в САЩ (от 15:30 ч.).



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Свързани новини

Джон Хилсенрат

"Уолстрийт Джърнъл": Фед няма да даде сигнал за по-скорошно вдигане на американските лихви

Известният коментатор на "Уолстрийт Джърнъл" Джон Хилсенрат , който се счита за важен изразител на мнението на Фед, прогнозира, че на днешното заседание Федералният резерв на САЩ няма да направи промени в бъдещите насоки за паричната и лихвена си..

публикувано на 17.09.14 в 10:53
ВИЖТЕ ОЩЕ

Подновеното напрежение около Дойче банк разтресе европейските фондови пазари

Подновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през..

публикувано на 30.09.16 в 15:00

Изплашени клиенти започват да теглят милиарди долари от Дойче банк

Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават..

публикувано на 30.09.16 в 11:49

Опасения на капиталовите пазари, породени от Дойче банк

Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от..

публикувано на 30.09.16 в 08:15

Спад на доходността на американските облигации

Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range..

публикувано на 30.09.16 в 08:13

ОПЕК и Дойчебанк успокоиха пазарите

Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските..

публикувано на 29.09.16 в 08:27