Световната банка намали прогнозата си за растежа на Китай

Не само че Китай няма да изпълни собствената си цел за растеж от 7,5% на годишна база, но и ще изпусне да се възползва от предизвиканото от експорта ускорение в региона, тъй като възстановяващите се САЩ започват да помагат на югоизточните азиатски икономики, споделиха от Световната банка.

Прогнозата, която бе направена преди събранието на банката и МВФ по-късно тази седмица, поставя Китай на различна пътека от тази на неговите съседи в Асоциацията на страните от Югоизточна Азия. Те отдавна зависят силно от Китайския растеж, за да поддържат износа си, особено на стоки и електроника.

Прогнозата бе направена на фона на, като цяло, песимистичните оценки за световната икономика, като последно миналата седмица индексът Brookings Institution-Financial Times подчерта масовата загуба на инерция при растежа на производството сред повечето развиващи се и развити икономики.

В редовния си доклад за икономиките от Източна Азия, с изключение на Индия и Япония, от Световната банка заявиха, че растежът на Китай ще нарасне умерено до 7,4% тази година, 7,2% през 2015-а и 7,1% през 2016-а, отразявайки “нарасналите усилия на политиката да бъде преодоляна финансовата уязвимост и структурните ограничения”.

От МВФ заявиха през юли, че очакват икономиката на Китай да се забави от 7,7% през 2013-а до 7,5% тази година, предсказание, което бе повторено от частните икономисти.

Втората най-голяма икономика в света показваше признаци на забавяне, особено при огромния си сектор за недвижими имоти, докато производството се забави значително през август, за пръв път от февруари насам.

Пекин наскоро предприе “мини стимулативни” мерки, като в същото време се опитва да окуражи повече вътрешното потребление и по-малко капиталовите инвестиции.

От Банката заявиха, че инвестициите и производството ще бъдат намалени от мерките, за да се превъзмогнат редица проблеми, включително дълговете на местното самоуправление, сенчестото банкиране, неизползваните капацитети и високото замърсяване.

В региона, ако изключим Китай, растежът ще достигне 4,8% тази година, отразявайки забавянето в Индонезия и Тайланд, преди те да се възстановят до 5,3% през 2015- 16.

Инвестициите при големите азиатски икономики - Индонезия, Тайланд и Малайзия, намаляха тази година, докато частното потребление остана устойчиво.

В Тайланд, втората най-голяма икономика в Азия, инвестициите продължават да страдат заради политическите безредици и несигурността, въпреки че този ефект отчасти бе неутрализиран от “като цяло стабилното” частно потребление, заяви Банката. Износът обаче най-вероятно ще продължи да се представя зле в Индонезия, тъй като цените на експортните стоки продължават да стагнират, а “инфраструктурните затруднения пречат на усилията за диверсификация”.

Инфлацията остана “генерално ниска” в региона, въпреки че икономистите отбелязват, че плановете на Малайзия за въвеждане на общ данък върху продажбите от 6% през следващата година може да окаже възходящ натиск върху цените при третата най-голяма икономика в Азия.

От Банката заявиха, че “все още има възможност” да се приемат “критични и до някаква степен закъснели реформи”, за да се отговори на структурните реформи, които според икономистите до голяма степен са били игнорирани през последните няколко години на ултраоблекчена парична политика.

По материали на световни информационни източници

Подготвена от отдел „Анализи валутни пазари", Бул Тренд Трейдър


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Подновеното напрежение около Дойче банк разтресе европейските фондови пазари

Подновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..

публикувано на 30.09.16 в 15:00

Изплашени клиенти започват да теглят милиарди долари от Дойче банк

Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..

публикувано на 30.09.16 в 11:49

Опасения на капиталовите пазари, породени от Дойче банк

Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..

публикувано на 30.09.16 в 08:15

Спад на доходността на американските облигации

Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years   1.560 -0.012   1.541-1.600..

публикувано на 30.09.16 в 08:13

ОПЕК и Дойчебанк успокоиха пазарите

Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..

публикувано на 29.09.16 в 08:27