Доларът се намира под нов доста силен натиск от продажби спрямо останалите основни валути като реакция на днешна серия слаби икономически данни от САЩ и шокиращо рязко понижение на доходността на американските държавни облигации.
Понижението на американските продажби на дребно и на производствените цени през септември, както и рязкото влошаване на промишлената активност в региона на Ню Йорк през октомври изглеждат в подкрепа на "новите тези", че Федералният резерв може да забави във времето първото повишение на основните лихви и дори ако се наложи да обмисли допълнителна програма за "количествени улеснения" (нови покупки на ценни книжа).
В същото време има нова паника на пазарите на акции на фона на нарастващите опасения за глобалния икономически растеж, като американският индекс DJIA бележи спад от 1,27%, индексът S&P500 се понижава с 1,37%, а технологичният индекс Nasdaq - с 1,30%.
Всичко това доведе до ново изненадващо рязко понижение на доходността на американските държавни облигации с оглед техния статут на инвеститорско "убежище". Лихвата на 10-годишните американски дългови книжа проби под ключовото ниво от 2,00% за пръв път от началото на юни 2013-а година, падайки към 1,875% и това доведе до рязко понижение на долара на валутните пазари.
Еврото се изстреля към триседмичен връх около 1,2886 долара, преди да върне обратно под 1,2800 нивото, докато британската лира поскъпна от сутрешното 11-месечно дъно около 1,5876 долара към 1,6067 нивото.
Доларът продължава да губи позиции и спрямо японската йена с оглед нейния статут на "валута-убежище", като "зелените пари" се понижиха към ново 5-седмично дъно от 105,19 йени.
GBP/USD През последните три месеца двойката се търгува в рейнджа между 1,28 и 1,35 като на няколко пъти бяха атакувани въпросните нива, но не бяха преодолени. Сега е поредната атака, този път в посока надолу към подкрепата при 1,28. Подкрепа е рекордното дъно на 1,28, което засега спира спада. Пробив надолу лесно може да отиде до 1,20...
- Долара се стабилизира след данни от САЩ подкрепящи повишение на лихвите - Акциите от финансовия сектор под напрежение - Индекса на потребителските цени в Япония с шести пореден месец на спад - Фабричната активност в Китай се повиши незначително през септември Финалната оценка за БВП на САЩ през второто..
- Петролът се изстреля нагоре - Акциите на енергийните компании – начело на растежа на финансовите пазари - Доларовият индекс се понижи за четвърти пореден ден, но и йената пада ОПЕК прие предварително споразумение, според което ще намалее производството за първи път след осем години до нива между 32,5 и 33..
- Петролът се търгува около 45 долара за барел преди дискусиите днес в Алжир - Потребителското доверие в САЩ достигна най-високи стойности за последните девет години - Рали на долара след президентските дебати Иран отхвърли предложението да замрази сегашното си производство на нива от 3.6 милиона барела на ден и вместо това..
Мексиканското песо поскъпна рязко през днешната азиатска търговия, тъй като инвеститорите на финансовите пазари прецениха, че Хилари Клинтън се е представила по-добре от Доналд Тръмп на проведения в ранните часове на деня първи телевизионен президентски дебат в САЩ. Точно преди седмица мексиканската валута се обезцени до рекордни исторически дъна..