Едва ли е изненадващо, че опасенията относно световния растеж ще засегнат развиващите се пазари по- силно, отколкото развитите. В края на миналата седмица цените на акциите при развитите икономики успяха да възвърнат по- голямата част от загубите си, докато акциите на развиващите се пазари изгубиха 1,7%, а тези в Азия, които обикновено са най- устойчиви, спаднаха с 0,9%.
Валутите на развиващите се пазари също бяха в затруднено положение и в момента са на загуба около 5% на годишна база. Макар инвестиционният рейтинг на дълга на развиващите се пазари да се повиши, това се случва именно поради забавянето на растежа и дефлационния натиск.
Налице са както структурни, така и циклични причини перспективите пред развиващите се пазари да останат мрачни, особено в Азия. В същото време инвеститорите трябва да възприемат по- нюансирана гледна точка. Въпреки че развиващите се пазари не са на път да се отделят от останалата част от света, разликата в представянето на членовете на тази твърде широка категория може да стане по- драматична.
В частност Азия трябва да реинвестира в себе си. Нейният експортно ориентиран модел на растеж вероятно за в бъдеще няма да работи както през последното десетилетие. Азиатският износ достигна разцвета си през 2011 и оттогава силата на производствените цени единствено отслабва. И най- вече Китай се насочва към модел, ориентиран повече към вътрешното търсене. През последните години китайският износ оказваше сериозни странични ефекти върху останалата част от региона чрез веригата си за доставки, но те сега започват да намаляват, коментира Андрю Тилтън от Goldman Sachs- Хонг Конг. Още повече, че пазарният дял на Китай се стабилизира, което предполага, че търговските печалби все повече ще бъдат игра с нулев резултат.
В същото време развитите страни растат по- бавно. Най- притеснителното е, че САЩ “вече няма да бъдат потребителят от първа инстанция за развиващите се пазари, имайки предвид подобрената им конкурентоспособност и редуцираната енергийна зависимост” отбеляза Швета Синг, старши икономист в Lombard Street Research в Лондон.
Още повече, че цената на кредите по света се увеличава, което прави подхранвания от дълг растеж от азиатки тип по- скъп. Финансовите условия като цяло се затягат за компаниите от развиващите се пазари, докато спредовете се разширяват, а местните валути продължават да поевтиняват.
Все пак влиянието на големите макроикономически тенденции варира сред различните държави. Въпреки това прекрасният свят, където почти всички развиващи се страни дебелеят благодарение на търсенето от страна на по- богатите си съседи, вероятно няма да се завърне в скоро време.
По материали на световни информационни източници
Подготвена от отдел „Анализи валутни пазари", Бул Тренд ТрейдърПодновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..
Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..
Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..
Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years 1.560 -0.012 1.541-1.600..
Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..