И днес цените на петрола на международните пазари удариха нови пет и половина годишни дъна с оглед продължаващото свръх предлагане на "черното злато" и на фона на забавящия се глобален бизнес растеж в края на 2014-а година.
Според проучване на банката JP Morgan и компанията Markit темпото на растеж на глобалната бизнес активност отслабна в края на изминалата година до най-ниско ниво за 2014-а година, като има забавяне както на промишлената, така и на активността в сектора на услугите.
В същото време анализатори посочват, че продължаващото насищане със суровина на международните петролни пазари предполага, че цените на "черното злато" вероятно ще продължат да падат, преди да последва известна възходяща корекция.
Петролният министър на Обединените Арабски Емирства (ОАЕ) Сухаил бин Мохамед ал-Мазруи сподели, че "свръх предлагането" на петролните пазари може би ще продължи месеци и дори години. Но според него може да има възстановяване на петролните цени, ако производителките извън ОПЕК "действат рационално". Тези негови коментари са в синхрон с неотдавнашни коментари от страна на Саудитска Арабия (водеща члена на ОПЕК), че производителите извън ОПЕК вероятно ще ограничат планираното повишение на техния добив, за да подкрепят спадащите цени.
Мазруи също така каза, че неговата страна не трябва да изпада в паника относно по-ниските петролни цени и че пазарите в крайна сметка ще се стабилизират от само себе си, добавяйки че по-ниските цени няма да отложат планираното от ОАЕ повишение на добивния капацитет до 3,5 млн. барела на ден до 2017-а година.
Днес цените на "черното злато" продължават резкия си спад след вчерашното им понижение с около 4 процентни пункта. Сега февруарските фючърси на петрола тип "брент" се понижават с 1,76% към 50,20 долара за барел, след като пред малко дори пробиха за кратко под важната психологическа бариера от 50 долара до 49,92 долара за барел - най-ниско ниво от май 2009-а година. Фючърсите на американския лек суров петрол се понижават с 1,5% до нов пет и половина годишен минимум от 47,08 долара за барел. Така само в рамките на настоящата седмица петролните цени загубиха почти 10% от стойността си.
Според някои анализатори, прекомерното предлагане на "черното злато" и забавянето на растежа във водещи икономики като тези на Китай, еврозоната и Япония не е изключено да доведат до спад на петролните цени дори към дъна около 20 долара за барел.
Златото и вчера падна, но днес започна да расте, тъй като инвеститорите търсят сигурност при опасенията за Дойчебанк. Търговията е в тесни граници като основна подкрепа е 100-дневната пълзяща средна при 1310 долара, докато съпротивя е низходящата трендлиния след върха от юли, която трябва да бъде пробита, за да може да има покачвания...
Черното злато леко отстъпва днес, като инвеститорите подложиха на съмнение това дали постигнатото споразумение за намаляване на добивите от ОПЕК ще бъде обвързващо. Вчера цените скочиха с 6% в резултат на новината, че държавите от ОПЕК са стигнали до първото намаляване на производството от осем години насам. Петролните министри..
Организацията на страните-износителки на петрол обяви, че нейните членове са постигнали съгласие, че те трябва намалят производството на суров петрол, за да ограничат свърхпредлагането на ценната суровина в световен план. Изненадващото решение на 14-членния картел доведе до солиден ръст на петролните цени с близо 6%, въпреки че редица..
Златото продължи да пада, докато среброто се покачи. Основна подкрепа при жълтия метал е 100-дневната пълзяща средна при 1310 долара. Под 1300 долара има разположени много стоп ордери. При базовите метали отново изпъкна никелът, който отчете 6-седмичен връх, след като от Филипините съобщиха, че 3/4 от мините в страната не отговарят на..
Петролът поскъпва предпазливо на пазарите на суровини, парирайки част от солидната обезценка през вчерашната търговия, тъй като Американският петролен институт (API) отчете пореден изненадващ спад на седмичните петролни запаси в САЩ. Инвеститорите обаче остават притеснени относно резултатите от днешната неофициална среща на ОПЕК, съмнявайки се, че ще..