Народното събрание ще обсъди промени в Закона за референдумите, предложени от различни политически сили.
Поне основно образование да имат участниците в референдума, искат от "Атака". В мотивите си от партията обясняват, че наличието на образование ще е гаранция, че участниците ще осмислят предизборните платформи, а ще могат да използват и високотехнологични методи на гласуване. От "Атака" настояват и да бъде премахната долната граница за минимален брой гласове, според които се определя дали референдумът е действителен. Предлага се и за свикването на допитването да са необходими само 200 000, а не 500 000 подписа, както е сега.
Сред предложенията са и Националното радио и Националната телевизия да осигурят равен достъп на всички гледни точки. От АБВ и РБ предлагат прагът за подписите за референдум да е 300 000. А валидността му да се определя по формула 40 процента плюс един глас от гражданите с избирателни права – т.е. фиксирана, а не в зависимост от избирателната активност.
Реформаторите предлагат възможност следващо Народно събрание да се произнася по предложение за референдум, ако предишното не го е направило.
От ГЕРБ предлагат в референдум да участват и българи зад граница. Друго тяхно предложение улеснява провеждането на референдум и избори на една дата – вариант, за който президентът настоява от дълго време, а наскоро даже обяви, че това може да се случи още тази есен с местните избори.
Обръщение на президента Росен Плевнелиев към народа по повод предложение за произвеждане на национален референдум Скъпи сънародници, Съгласно Конституцията на Република България внесох в 43-тото Народно събрание предложение да бъде прието решение за..
Хората трябва да бъдат питани по общите въпроси, по ценностни въпроси. Така зададени, всъщност въпросите отразяват ценностното питане за мажоритарния вот, за електронното гласуване и за задължителния вот. Добре е все пак на парламента да..