Федералният резерв не беше много засегнат от ефекта на доминото от ултра благосклонната си политика върху останалия свят. Когато обаче започне да повишава лихвите, Централната банка може да се опасява от връщане на проблемите.
Това е заплаха за американското производство, произлизаща от срива на търсене при вноса на ново възникващите пазари. Докато Фед повишава лихвите, капиталът може да избяга от развиващите се икономики и да ги принуди да анулират инвестиции и да се задоволят с по-бавен растеж. Това би имало разливащ се ефект. Ударът на купувачите обаче може да отскочи до американския износ на софтуер, машини и услуги, което ще подкопае крехкото вътрешно възстановяване. Това би имало обратния разливащ се ефект.
От 2000 година над средния американски растеж се асоциира със силни продажби на нововъзникващите пазари. По време на захранвания от петрола бум в жилищния сектор, когато истинският растеж на американската икономика надхвърли потенциалния растеж, благодарение на подобрения в производството, нововъзникващите пазари увеличиха производствения капацитет, за да се възползват от врящото потребителско търсене в САЩ. Това от своя страна засмука американския износ, което даде допълнителна сила на най-голямата икономика в света. Сега, когато нововъзникващите пазари не инвестират и не внасят със същия темп, трудно е да си представим как ръстът в САЩ може да се освободи от ограничението на скоростта, идващо от слабия растеж на производството.
По-лошото е, че ако Фед повишава лихвите сред слаби инфлационни очаквания, обратният ефект на разливането от нововъзникващите пазари ще бъде по-тежък. По-високите разходи в нововъзникващите пазари и по-силният долар допълнително ще намалят американския износ, а икономическият растеж в САЩ може да падне под потенциалния.
Входящите капиталови потоци възлизаха на 5,4% от общия продукт в развиващите се страни през миналата година. Световната банка оценява, че цифрата може да се свие с 18% до 40%, докато Фед повишава лихвите. Такъв срив не би имал голямо значение за американската икономика до 1990. Нововъзникващите пазари обаче, водени от Китай и Индия, възлизат на 57% от световния растеж между 2011 и 2014. Рисковете от обратното разливане за монетарното затягане в САЩ са едновременно реални и достатъчно големи, за да притеснят Фед.
Бул Тренд ТрейдърПодновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..
Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..
Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..
Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years 1.560 -0.012 1.541-1.600..
Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..