Китайските ограничителни мерки изискват държавна намеса


Точно когато забавящата се китайска икономика се нуждае от подкрепата на обществените разходи, нарастващият местен правителствен дълг играе ролята на препятствие пред фискалната скорост.

Задълженията на общинските правителства в Китай са нараснали до 24 трилиона юана (около 3,8 трилиона долара) в края на миналата година, което е ръст от изумителните 34% спрямо предишните 18 месеца. От тази сума, около 15,4 трилиона юана са директни заеми на местните власти, а останалото се дължи за свързани с това финансови инструменти.

Скокът на дълга отчасти се дължи на по-точното измерване на запасите. Въпреки това, той показва размера на проблемите, които се трупат при китайските местни правителства, които силно теглят дългове, за да финансират харчовете в инфраструктурата и за развитието на недвижимите имоти.

Централното правителство се опитва да облекчи бремето като замени местния правителствен дълг с дългосрочни общински облигации при по-ниска лихва. Въпреки обаче разширяването наскоро на тази схема с 3,2 трилиона юана, тя е прекалено малка, за да направи голяма разлика.

Освен разходите за обслужване на съществуващите падежи на дългове, местните правителства са изправени и пред натиск да харчат по-малко. Това е защото разчитаха на продажбите на земя, за да напълнят бюджетите си. Този източник на доходи се равнява на една трета от общите им доходи. Спадът обаче на пазара на недвижимите имоти означава, че постъпленията от продажби на земя са спаднали тази година засега с 38%.

Централното правителство ще компенсира част от тези ненавременни строги мерки като натрупа бюджетен дефицит. Въпреки всичко натискът върху разходите може да отвее 0,8% от БВП.

Как може да се облекчи в близък план проблемът? Агресивни монетарни облекчения са един вариант, но това рискува да потопи юана и да ускори отлива на капиталови потоци. По-добър начин може би е централното правителство да поеме част от дълговете на местните правителства като емитира дългосрочни държавни облигации.

Въпреки че общият дълг на Китай нарасна бързо през последните години, задълженията на централното правителство са по-малко от 17% от БВП, което е значително под 38% от БВП, колкото дължат местните правителства. Вярно е, че Пекин трябва да запази част от тази сила, за да рекапитализира китайските държавни банки. И така обаче може да използва част от арсенала си за разходи по дефицита. В противен случай неравномерният ход на икономиката може да стане още по-труден.

Бул Тренд Трейдър





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Подновеното напрежение около Дойче банк разтресе европейските фондови пазари

Подновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..

публикувано на 30.09.16 в 15:00

Изплашени клиенти започват да теглят милиарди долари от Дойче банк

Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..

публикувано на 30.09.16 в 11:49

Опасения на капиталовите пазари, породени от Дойче банк

Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..

публикувано на 30.09.16 в 08:15

Спад на доходността на американските облигации

Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years   1.560 -0.012   1.541-1.600..

публикувано на 30.09.16 в 08:13

ОПЕК и Дойчебанк успокоиха пазарите

Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..

публикувано на 29.09.16 в 08:27