Германският канцлер Ангела Меркел заяви, че усилията на Европа за справяне с бежанската криза са насочени в правилната посока. Освен това тя се обяви за определяне на отделни квоти за бежанците от Ирак.
Агенцията за бежанците към ООН обаче предупреди, че споразумението може да е в разрез с международните закони за миграцията и защита на човешките права. Колективното прогонване на чужденци е забранено, съгласно Европейската конвенция за човешките права, подчерта директорът на агенцията Венсан Кошете:
Признавам, че малко се уморих да слушам за мними или нелегални имигранти, когато знаем, че 91 процента от хората, пристигащи в Гърция са афганистанци, иракчани и сирийци. Те бягат, за да спасят живота си, бягат от конфликти или от нарушаването на човешките им права, а не са хора, търсещи по-добро икономическо бъдеще.
Върховният комисар на ООН за бежанците Филипо Гранди също заяви, че е "дълбоко загрижен" от споразумението, тъй като не са ясни гаранциите за защита на бежанец по силата на международното право.
Европейският съюз съгласува с Турция основните принципи за съвместно разрешаване на миграционната криза. След приключилата тази нощ в Брюксел среща между евролидерите и премиера на Турция Ахмед Давутоглу , стана ясно, че Европейският съюз е..