Йената и доларът поскъпват с оглед на техния статут на "валути-убежище"

Щатският долар опитва отскок от петседмичните дъна спрямо останалите основни валути, достигнати по-рано днес, намирайки известна подкрепа от поредни по-добри седмични данни за молбите за помощи при безработица в САЩ.

В същото време слабото представяне на глобалните финансови пазари (спад на фондовите борси по цял свят) е сигнал, че инвеститорите отново погледнаха на долара и най-вече на йената като "валути-убежище".

Тяхното нежелание за покупки на рискови активи се изразява и в подновен интерес и към облигационния пазар, което доведе до скок на цените на суверенните дългови книжа и респективно до спад на тяхната доходност. Днес доходността на 10-годишните немски дългови книжа удари ново историческо дъно от 0,027%, а на британските облигации - рекордно дъно от 1,222%. Въпреки че и доходността на 10-годишните американски облигации се понижи за трета поредна сесия на търговия до 1,672%, достигайки най-ниско ниво от 11-ти февруари насам, лихвеният спред между тези и книжата на Германия и Великобритания се разшири (в полза на американските), което също оказва известна подкрепа за щатската валута спрямо еврото и британската лира.

Това доведе до общо покриване на част от "късите" доларови позиции, които бяха отворени на валутния пазар през последните дни на търговия като реакция на слабите данни за пазара на труда в САЩ през май и намалелите очаквания за скорошно повишение на основната лихва на Федералния резерв. След като по-рано през деня еврото поскъпна до 4-седмичен връх от 1,1415 долара, към края на европейската търговия то вече се намира под натиск от продажби, понижавайки с 0,55% до ново дъно за настоящата седмица от 1,1312 долара.

Основен печеливш от напрежението на световните капиталови пазари е японската йена с оглед на нейния статут на "валута-убежище". Доларът се понижава с 0,45% към 5-седмично дъно от 106,26 йени, докато еврото се срина с 1% до тригодишно дъно 120,53 йени - най-ниско ниво за единната европейска валута от началото на април 2013-а година. Агресивните продажби в евро/йена са и в основата на днешната слабост на единната валута.

По-рано през деня фючърсите на американския лек суров петрол удариха 11-месечен връх от 51,67 долара за барел, а на петрола сорт брент - най-високо ниво от октомври 2015-а от 52,86 долара, но рязкото обръщане на посоката на петролните пазари и текущото понижение на "черното злато" с над 1% пък оказват подкрепа на "зелените пари" спрямо "стоково-зависимите валути" като австралийския и канадския долар.

Австралийският долар се понижава с 0,5% към 0,7420 щатски долара, след като по-рано през деня се поздрави с 5-седмичен връх от 0,7504 долара. Намаляването на петролните цени с над 1% допринася за предпазлив отскок на щатския долар към 1,2765 канадски долари, като "зелените пари" се опитват да ограничат 4-дневното си поредно понижение до вчерашно 5-седмично дъно около 1,2654 нивото.

За разлика от тях, новозеландският долар поскъпва с цели 1,81% към едногодишен връх от 0,7146 щатски долара, след като по-рано днес Централната банка на Нова Зеландия остави без промяна основната си лихвена ставка на ниво от 2,25%, изненадвайки участниците на валутните пазари, които очакваха тя да бъде понижена.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Технически анализ GBP/USD за 30.09.2016

GBP/USD През последните три месеца двойката се търгува в рейнджа между 1,28 и 1,35 като на няколко пъти бяха атакувани въпросните нива, но не бяха преодолени. Сега е поредната атака, този път в посока надолу към подкрепата при 1,28. Подкрепа е рекордното дъно на 1,28, което засега спира спада. Пробив надолу лесно може да отиде до 1,20...

публикувано на 30.09.16 в 08:30

Доларът се стабилизира след добри икономически данни

-   Долара се стабилизира след данни от САЩ подкрепящи повишение на лихвите -   Акциите от финансовия сектор под напрежение -   Индекса на потребителските цени в Япония с шести пореден месец на спад -   Фабричната активност в Китай се повиши незначително през септември Финалната оценка за БВП на САЩ през второто..

публикувано на 30.09.16 в 08:12

Доларът пада, но този път и йената го последва

-   Петролът се изстреля нагоре -   Акциите на енергийните компании – начело на растежа на финансовите пазари -   Доларовият индекс се понижи за четвърти пореден ден, но и йената пада ОПЕК прие предварително споразумение, според което ще намалее производството за първи път след осем години до нива между 32,5 и 33..

публикувано на 29.09.16 в 08:24

Рали на долара след дебата Клинтън - Тръмп

- Петролът се търгува около 45 долара за барел преди дискусиите днес в Алжир - Потребителското доверие в САЩ достигна най-високи стойности за последните девет години - Рали на долара след президентските дебати Иран отхвърли предложението да замрази сегашното си производство на нива от 3.6 милиона барела на ден и вместо това..

публикувано на 28.09.16 в 08:06

Мексиканското песо определи Хилари Клинтън за победил в първия президентски дебат в САЩ

Мексиканското песо поскъпна рязко през днешната азиатска търговия, тъй като инвеститорите на финансовите пазари прецениха, че Хилари Клинтън се е представила по-добре от Доналд Тръмп на проведения в ранните часове на деня първи телевизионен президентски дебат в САЩ. Точно преди седмица мексиканската валута се обезцени до рекордни исторически дъна..

публикувано на 27.09.16 в 11:25