Йената поскъпна рязко, парирайки първоначалните си загуби на валутния пазар, след информации, че Японската централна банка вероятно няма да обмисли допълнителни стимулиращи икономиката политики на предстоящото през следващата седмица заседание.
Агенция Ройтерс съобщи, че някои от японските централни банкери смятат, че ниската инфлация в страната не би трябвало да доведе до незабавно предприемане на нови стимулиращи мерки, тъй като според тях по-затегнатият трудов пазар в крайна сметка ще доведе до нарастване на заплатите и до повишение на потребителските цени.
Последва интервю управителя на ЯЦБ Харухико Курода пред BBC Radio 4, в което той заяви, че не вижда необходимост или възможност банката да се опита да стимулира директно икономиката на страната чрез провеждане на политика, известна като "разпръскване на пари чрез хеликоптер". Подобна политика беше предвидена преди години от американския икономист Милтън Фридман, който използва метафората за хеликоптер, разпръскващ пари, визирайки възможността дадена централна банка да печата пари, които да представя на гражданите под формата на директни кредити.
Всички това доведе до рязко намаляване на спекулативните очаквания, че през следващата седмица ЯЦБ ще обмисли нови стимулиращи политики в подкрепа на икономическия растеж и на все още доста ниската инфлация, което причини рязко обръщане на първоначалната негативна посока на йената спрямо останалите основни валути.
По-рано през деня щатския долар поскъпна до 6-седмичен връх от 107,49 йени, а еврото - до 4-седмичен връх от 118,45 йени след информация в японската преса, че властите в страната ще представят до края на месеца пакет от стимулиращи икономиката мерки в размер до 20 трлн. йени.
Изказването на Курода и сигналите, че през следващата седмица ЯЦБ вероятно няма да предложат допълнителни стимулиращи мерки обаче доведоха до рязко поскъпване на японската валута. Доларът и еврото се понижиха с над 1% съответно към тридневно дъно от 105,41 йени и 4-дневно дъно от 116,15 йени. Последва обаче техен предпазлив отскок обратно към 106,40 и към 117,21 йени, след като се "изясни", че интервюто на Курода по BBC radio е било на запас и е било взето към средата на юни (преди Brexit).
GBP/USD През последните три месеца двойката се търгува в рейнджа между 1,28 и 1,35 като на няколко пъти бяха атакувани въпросните нива, но не бяха преодолени. Сега е поредната атака, този път в посока надолу към подкрепата при 1,28. Подкрепа е рекордното дъно на 1,28, което засега спира спада. Пробив надолу лесно може да отиде до 1,20...
- Долара се стабилизира след данни от САЩ подкрепящи повишение на лихвите - Акциите от финансовия сектор под напрежение - Индекса на потребителските цени в Япония с шести пореден месец на спад - Фабричната активност в Китай се повиши незначително през септември Финалната оценка за БВП на САЩ през второто..
- Петролът се изстреля нагоре - Акциите на енергийните компании – начело на растежа на финансовите пазари - Доларовият индекс се понижи за четвърти пореден ден, но и йената пада ОПЕК прие предварително споразумение, според което ще намалее производството за първи път след осем години до нива между 32,5 и 33..
- Петролът се търгува около 45 долара за барел преди дискусиите днес в Алжир - Потребителското доверие в САЩ достигна най-високи стойности за последните девет години - Рали на долара след президентските дебати Иран отхвърли предложението да замрази сегашното си производство на нива от 3.6 милиона барела на ден и вместо това..
Мексиканското песо поскъпна рязко през днешната азиатска търговия, тъй като инвеститорите на финансовите пазари прецениха, че Хилари Клинтън се е представила по-добре от Доналд Тръмп на проведения в ранните часове на деня първи телевизионен президентски дебат в САЩ. Точно преди седмица мексиканската валута се обезцени до рекордни исторически дъна..