Колебливо представяне на европейските борси след противоречиви данни от Китай и Европа

Европейският пазар на акции отвори през петъчната търговия с повишение към нов 7-седмичен връх, намирайки подкрепа от вчерашно поскъпване на трите основни американски фондови индекса до рекордни върхове. Снощи DJIA, S&P500 и Nasdaq удариха едновременно исторически върхове – нещо, което не се беше случвало в рамките на една сесия на търговия от 1999 година насам, благодарение на серия силни корпоративни резултати и като реакция на солиден ръст с 4% на петролните цени след изказване на министъра на петрола на Саудитска Арабия.

В началото на днешната търговия общият европейски индекс Stoxx Europe 600 поскъпна до нов 7-месечен връх от 346,99 пункта – най-високо негово ниво от 23-ти юни насам, когато гласуването на британците за напускане на ЕС провокира първоначален драматичен спад на европейските акции с над 10%, преди обаче тези загуби да бъдат възстановени почти напълно.

Последва ограничаване на това първоначално възходящо движение и повечето европейски фондови индекси се оцветиха леко в "червено", тъй като инвеститорите на Стария континент все още "смилат" пороя от противоречиви икономически данни от Китай и Европа.

Китайската статистика оповести по-слаби от очакваното данни за индустриалното производство, търговията на дребно и бизнес инвестициите през юли. Това се отрази негативно на пазарите на суровини, ограничавайки солидния ръст на петрола и причинявайки спад на цените на металите, което пък доведе до понижение с 0,7% на индекса STOXX Europe Basic Resources на компаниите от добивния сектор. Акциите на Rio Tinto PLC падат с 3,03%, на Fresnillo PLC – с 2,18% и на Randgold Resources Ltd – с 2,26%. На другия полюс са акциите на петролните компании, като тези на Tullow Oil PLC поскъпват с 4,25%, а на Royal Dutch Shell PLC – с 0,54%.

В същото време инвеститорите на Стария континент реагират със смесени чувства на по-добрия от очакваното растеж на икономиката на Германия през второто тримесечие, но при изненадваща икономическа стагнация в Италия и потвърдена от Евростат оценка за забавяне на растежа на БВП на еврозоната през периода април – юни до 0,3% след растеж с 0,6% в началото на годината. Евростат отчете и малко по-добър от прогнозите отскок на индустриалното производство в еврозоната през юни, но след негово рязко свиване месец по-рано.

Сега общият индекс Stoox Europe 600 се търгува около вчерашното ниво на затваряне от 346,60 пункта и е на път да приключи със седмично повишение от 1,6%.

Немският фондов индекс DAX се понижава с 0,2%, отстъпвайки слабо от неговия вчерашен връх за настоящата година от 10742,84 пункта. Въпреки това основният индекс на борсата във Франкфурт е на път да приключи седмицата с печалба от 3,2%, отскачайки с близо 22% от неговото тазгодишно дъно от 8752,87 пункта ударено на 11-и февруари, което на теория е знак, че индексът DAX е навлязъл в т.нар. "бичи" пазар (пазар на нарастващи цени).

Френският индекс CAC40 се понижава с 0,1%, докато италианският индекс MIB нараства предпазливо с 0,17%, парирайки част от първоначалните малко подобри печалби след данни, показващи нулев растеж на БВП на Италия през второто тримесечие след растеж от 0,3% в началото на годината.

Британският фондов индекс FTSE100 също се колебае около неговото вчерашно ниво на затваряне, но след като нарасна в четвъртък с 0,7%, повишавайки се за шеста поредна сесия на търговия – най-продължителен негов растеж от октомври 2015 година насам. Въпреки днешното колебливо представяне, индексът FTSE100 може да приключи петъчната търговия със седмично повишение от над 1,5% на сто.

Очаква се вниманието на европейските инвеститори да се измести от серията икономически данни от Китай и Европа към предстоящия от 15:30 ч. важен доклад за продажбите на дребно в САЩ през юли.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Подновеното напрежение около Дойче банк разтресе европейските фондови пазари

Подновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..

публикувано на 30.09.16 в 15:00

Изплашени клиенти започват да теглят милиарди долари от Дойче банк

Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..

публикувано на 30.09.16 в 11:49

Опасения на капиталовите пазари, породени от Дойче банк

Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..

публикувано на 30.09.16 в 08:15

Спад на доходността на американските облигации

Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years   1.560 -0.012   1.541-1.600..

публикувано на 30.09.16 в 08:13

ОПЕК и Дойчебанк успокоиха пазарите

Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..

публикувано на 29.09.16 в 08:27