Артур Геворкян: С действията си в Сирия, Русия иска да бъде решен проблемът с "Ислямска държава"

Артур Геворкян
Снимка: Николай Кръстев

Въпреки близките отношения, които демонстрираха до неотдавна Москва и Анкара, между тях имаше вътрешно напрежение, което логично ескалира и доведе до сегашната ситуация. Това каза в интервю за „Хоризонт“ в предаването „Събота 150“ Артур Геворкян - политолог по регионални отношения и бивш военен експерт. Той е на мнение, че с действията си в Сирия, Русия иска да бъде решен проблемът с групировката „Ислямска държава".

Свалянето на руския самолет в Северна Сирия беше така да се каже последната капка преляла чашата, за да се стигне до такава ескалация на напрежението. Такова между Русия и Турция съществуваше отдавна, независимо от демонстрираните от тях партньорски отношения, но него не се обръщаше съществено внимание, въпреки някои инидикации за това.

Действието със свалянето на самолета показа, че Турция е привърженик на старата неосманска политика и президентът  Ердоган е неин продължител. Независимо кой ще бъде на власт, съседите и партньорите на Турция ще трябва и занапред да бъдат внимателни заради променливата политика в страната и специфичната дипломация, водена от Турция.

Според Геворкян ако в Сирия властта вземе „Ислямска държава”,  това ще се превърне в непосредствена опасност за Русия и южните и граници:

Освен това подобно нещо би довело и до разпространението на радикалните ислямистки идеи. Победа на ИДИЛ би означавала победа за  Турция в конфликта в Сирия и това ще е възстановяване на османските идеи  на най лошите идеологически основи.

За това Русия е в Сирия и ще бори за окончателното унищожаване на „Ислямска държава” и идеологията й.  Има вариант, ако този проблем не бъде решен сега, ситуацията да ескалира до степен, по - опасна отколкото историята я помни в края на 30-те години на миналия век в Европа по времето на Хитлер.

Аз съм бил в Сирия в средата на 90-те години и познавам действията на семейството Асад. Мога да кажа, че Башар Асад не остави Сирия и Дамаск в най-критичния период, така както Сталин, не напусна Москва в началото на Втората световна война.

Действията на Асад говорят, че е лидер, макар той да не бе подготвян за наследник на поста на неговия баща. Сега виждаме, че сирийците го подкрепят.

Според Артур Геворкян Москва и Вашингтон трябва да продължат да работят по намиране на решение на конфликта, а въпросът за съдбата на Асад е в ръцете на сирийците. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Възраждане" с убедетелна победа в Регенсбург, втори там са "Величие"

В Ренсбург, Германия на вчерашните избори 481 наши сънародници са упражнили правото си на вот. Това съобщи пред БНР д -р Антоанета Тончева, доброволец и член на избирателна комисия. ПП-ДБ печели най-много гласове в Германия Над 146 000 души са гласували в чужбина "Имахме и машинно гласуване, и с хартиени бюлетини. Валидните гласове са..

публикувано на 28.10.24 в 12:59

В Стара Загора отстраниха член на СИК поради несъвместимост

Общинската избирателна комисия в Стара Загора е освободила член на Секционна избирателна комисия в града заради несъвместимост.   В мъглижкото село Юлиево след сигнал от един от кандидатите за кметове  в джипа на съпругата на негов конкурент бяха открити избирателни списъци.  След подаден сигнал от една от политическите партии, че съпругата на кандидат..

публикувано на 29.10.23 в 17:20
Росица Матева

ЦИК ще провери всички кандидати дали отговарят на условията

ЦИК ще извърши проверка на всички регистрирани за участие в изборите за общински съветници и за кметове кандидати дали отговарят на изискванията. Това ще се случи до 10 часа на 28 ми септември, ден преди началото на предизборната кампания.  Говорителят на ЦИК Росица Матева обясни, че ще се проверява и дали кандидатите нямат влязла в сила санкция за..

публикувано на 26.09.23 в 15:48

Нина Суомалайнен: Властите в България да работят по-активно за отстраняване на купения вот

Властите трябва да работят по-активно за отстраняване на купения вот и да подобрят правната рамка за провеждане на предизборна кампания, заяви в интервю за БНР Нина Суомалайнен, ръководител на мисията от наблюдатели от Службата за демократични институции и права на човека на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа. Според..

публикувано на 03.10.22 в 18:37

В 176 от 269 секции в Ловешка област ще се гласува машинно

В област Ловеч на предстоящите на 14 ноември избори за президент и вицепрезидент и народни представители в 176 от общи сформираните 269 секции ще се гласува машинно. Това стана ясно на проведената днес работна среща, свикана от областния управител на Ловеч Светослав Славчев, с  участието на директора на ОДМВР – Ловеч Станислав Великов и председателя на..

публикувано на 11.10.21 в 21:53