Руската православна църква, както и още няколко църкви от Западните Балкани и Близкия изток отбелязаха Рождество Христово по стар стил - на 7 януари.
Кога да се празнува Рождество предизвиква дебати в църковните кръгове. След по-малко от два месеца темата ще бъде една от дискутираните между представителите на поместните православни църкви на Всеправославния събор в Истанбул.
Обществото в Русия, експертите и част от средното ниво духовници все още дебатират кой вариант е по-добър - да се продължи спазването на стария Юлиански календар или да се премине към новия Григориански, който отчита разликата във времето и натрупалото се изоставане във времето през последните две хилядолетия.
Руският духовник Андрей Кураев преди няколко години предложи Московската патриаршия да празнува Рождество Христово съвместното с Нова година:
Трябва да се съвместят, защото, ако ги празнуваме в различни моменти, това е своеобразна шизофрения. Рождеството разделя човешката история на две ери - стара и нова. И се получава така, че, ако празнуваме Рождество по новия стил на 25 декември, се оказва, че Нова година идва една седмица по-късно, а ако се празнува Рождество по стар стил, какъвто е случаят с Русия, тогава първо посрещаме Новата година, а Рождество идва седмица по късно. И в двата случая нещата се оказват малко абсурдни.
Проблем има, защото става дума за традиция. Това прави въпросът сложен и по всяка вероятност трудно разрешим, казва протойерей Александър Лешенко, който ръководи един от православните сайтове в Русия:
Към темата има някакъв страх да се повдигне въпросът, защото това би предизвикало многочислени протести. Ще бъде по-удобно , ако Рождество Христово се посреща преди Нова Година. Нещата в исторически план вече са се наложили по познатия ви начин. Не виждам в историческото бъдеще възможност този въпрос да бъде разрешен. Тази традиция е свързана с търпимостта и промяната и ще доведе до болезнената реакция на вярващите.
Част от вярващите смятат, че новият стил на отбелязване е наложен от приближаването на Православието към Римокатолическата църква, което, според противниците му, е отстъпление от неговите принципи. Но и сред привържениците на т. нар. "стар стил" се чуват гласове, че Рождество трябва да се празнува на една дата с останалите православни християни, както и с католиците и протестантите.
В Ренсбург, Германия на вчерашните избори 481 наши сънародници са упражнили правото си на вот. Това съобщи пред БНР д -р Антоанета Тончева, доброволец и член на избирателна комисия. ПП-ДБ печели най-много гласове в Германия Над 146 000 души са гласували в чужбина "Имахме и машинно гласуване, и с хартиени бюлетини. Валидните гласове са..
Общинската избирателна комисия в Стара Загора е освободила член на Секционна избирателна комисия в града заради несъвместимост. В мъглижкото село Юлиево след сигнал от един от кандидатите за кметове в джипа на съпругата на негов конкурент бяха открити избирателни списъци. След подаден сигнал от една от политическите партии, че съпругата на кандидат..
ЦИК ще извърши проверка на всички регистрирани за участие в изборите за общински съветници и за кметове кандидати дали отговарят на изискванията. Това ще се случи до 10 часа на 28 ми септември, ден преди началото на предизборната кампания. Говорителят на ЦИК Росица Матева обясни, че ще се проверява и дали кандидатите нямат влязла в сила санкция за..
Властите трябва да работят по-активно за отстраняване на купения вот и да подобрят правната рамка за провеждане на предизборна кампания, заяви в интервю за БНР Нина Суомалайнен, ръководител на мисията от наблюдатели от Службата за демократични институции и права на човека на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа. Според..
В област Ловеч на предстоящите на 14 ноември избори за президент и вицепрезидент и народни представители в 176 от общи сформираните 269 секции ще се гласува машинно. Това стана ясно на проведената днес работна среща, свикана от областния управител на Ловеч Светослав Славчев, с участието на директора на ОДМВР – Ловеч Станислав Великов и председателя на..
Гласуване по настоящ адрес в изборите на 27 октомври 2024 г.
Гласуване на избиратели с увреждания в изборите на 27 октомври 2024 г.
Кой има право да гласува в изборите на 27 октомври 2024 г.
Гласуване с хартиена бюлетина в изборите на 27 октомври 2024 г.
Гласуване с машина в изборите на 27 октомври 2024 г.
Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69
Тел: + 359 2 9708810
Факс: + 359 2 9733769
E-mail: office@cem.bg
www.cem.bg
Българско национално радио © 2020. Всички права са запазени.