Как да се защитаваме в киберпространството?

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Правила и инструкции как да се защитаваме в киберпространството потърсиха експерти по сигурността. Те поставиха акцентите върху личните данни, заплахите за личността и кибертероризма в контекста на вълната от тероризъм по света.

Конференцията беше организирана от Университета по библиотекознание и информационни технологии и от Калоян Паргов от БСП, в памет на баща му проф. Драгомир Паргов, основател на специалността "Информационна сигурност".

Виртуалните заплахи са навсякъде по веригата човек - бизнес - държава.

Огромната част от интернет сайтовете на различните институции не са защитени от заплахите, които крие виртуалното пространство.

Нашите данни са в банки, застрахователни компании, държавни институции и е напълно възможно те да се окажат обект на посегателства, предупреждават експерти по сигурността.

Своеобразният домакин на конференцията Калоян Паргов не изключи нито един от рисковете:

Интернет сайтовете са незащитени и не според правилата на Еврпейския съюз. Това не се касае за всички сайтове, но огромна част от тях са точно така, затова сме поканили и институции като: НАП, Агенция "Митници“, банки, застрахователни компании, защото там са нашите данни и въпрос на време е да се случи на някой от нас, без значение на кого, посегателство върху личната свобода, личната неприкосновеност, личното пространство. Целта е да започнем този разговор от гледна точка на отделния човек, на обикновения човек.

Затова вече се работи по законопроект за киберсигурността в Европейския съюз, който цели да синхронизира системите на страните-членки в определени правила за сигурност и защита.

Паргов предупреди, че не е за подценяване и кибертероризмът.

В своята анонимност интернет пространството предлага всякакви възможности на престъпния свят и той също актуализира своите способности. Това предупреди бившият председател на ДАНС, Константин Казаков. И посочи най-уязвимите обекти за кибератаки:

Там, където  вредите са най-големи, разбира се. Това са критичната инфраструктура и всеки български гражданин. Няма значение дали става въпрос за енергетика, за финанси, за публичния сектор, за частния сектор, няма значение. Когато вредите са големи, проблемът е сериозен.

Противодействие специалистите виждат, освен в законодателно и в сътрудничеството между държавата и частния сектор.

От звуковия файл можете да чуете целия репортаж на Наталия Ганчовска.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Възраждане" с убедетелна победа в Регенсбург, втори там са "Величие"

В Ренсбург, Германия на вчерашните избори 481 наши сънародници са упражнили правото си на вот. Това съобщи пред БНР д -р Антоанета Тончева, доброволец и член на избирателна комисия. ПП-ДБ печели най-много гласове в Германия Над 146 000 души са гласували в чужбина "Имахме и машинно гласуване, и с хартиени бюлетини. Валидните гласове са..

публикувано на 28.10.24 в 12:59

В Стара Загора отстраниха член на СИК поради несъвместимост

Общинската избирателна комисия в Стара Загора е освободила член на Секционна избирателна комисия в града заради несъвместимост.   В мъглижкото село Юлиево след сигнал от един от кандидатите за кметове  в джипа на съпругата на негов конкурент бяха открити избирателни списъци.  След подаден сигнал от една от политическите партии, че съпругата на кандидат..

публикувано на 29.10.23 в 17:20
Росица Матева

ЦИК ще провери всички кандидати дали отговарят на условията

ЦИК ще извърши проверка на всички регистрирани за участие в изборите за общински съветници и за кметове кандидати дали отговарят на изискванията. Това ще се случи до 10 часа на 28 ми септември, ден преди началото на предизборната кампания.  Говорителят на ЦИК Росица Матева обясни, че ще се проверява и дали кандидатите нямат влязла в сила санкция за..

публикувано на 26.09.23 в 15:48

Нина Суомалайнен: Властите в България да работят по-активно за отстраняване на купения вот

Властите трябва да работят по-активно за отстраняване на купения вот и да подобрят правната рамка за провеждане на предизборна кампания, заяви в интервю за БНР Нина Суомалайнен, ръководител на мисията от наблюдатели от Службата за демократични институции и права на човека на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа. Според..

публикувано на 03.10.22 в 18:37

В 176 от 269 секции в Ловешка област ще се гласува машинно

В област Ловеч на предстоящите на 14 ноември избори за президент и вицепрезидент и народни представители в 176 от общи сформираните 269 секции ще се гласува машинно. Това стана ясно на проведената днес работна среща, свикана от областния управител на Ловеч Светослав Славчев, с  участието на директора на ОДМВР – Ловеч Станислав Великов и председателя на..

публикувано на 11.10.21 в 21:53