БАН: Мерки срещу бедността и неравенствата ще решат демографската криза

Едва 5% от получилите гражданство остават в България

| обновено на 13.11.18 в 18:08
Снимка: архив

Стимулирането на раждаемостта не е решението за подобряване на демографската картина. Мерките за преодоляването на демографската криза трябва да са предимно икономически, социални и на трудовия пазар.

Учени от БАН предлагат увеличаване на доходите, подобряване качеството на работнитe сила и на работните места, ограничаване на вътрешната миграция, привличане обратно на българските емигранти. Според тях, след 20 години  в най-лошия случай населението на България ще наброява 5,8 млн., а според най-добрия - около 6,75 млн. 

Екипът от БАН предлага прогноза за развитието на България до 2040 година, основана на задълбочено научно изследване. Разработката изследва три варианта:

– единият – ако ситуацията не се променя и не се прилагат никакви мерки за решаването на проблемите;

– вторият – умерен – някои от препоръките се изпълняват, а други - не;

– и третият – в идеалния си вид, когато всички препоръчани от учените мерки постигнат политическо съгласие и започнат да се изпълняват, както са зададени. Тогава резултат ще има не по-рано от 2030 година.

При всички мерки, броят на населението в идните години ще продължи да намалява, но българите няма да изчезнат, категорична беше проф. Антоанета Христова - ръководител на проекта:

"Реално ние не изчезваме. При най-лошия вариант към 2040 година ще наброяваме 5 860 000 души. При средния вариант, при който се прилагат частично мерки, би трябвало да наброяваме 6 520 000. При най-благоприятният вариант, който, според мен, е доста нереалистичен, ще сме 6 750 000."

Раждаемостта няма как да реши демографската криза, смятат учените, защото тя и в момента е на средноевропейско равнище, освен това е силно намален и фертилният контингент у нас. А по отношение на стимулите, които все пак могат да се предприемат, проф. Татяна Коцева посочи:

"Стимули могат да се търсят в по-добра семейна политика, насочена към подобряването на качеството на живот и достъпа до основните услуги на семействата с деца - здравеопазване, образование, социална сфера и услуги за подкрепа при конфликти и трудности в семейството. Можем да изведем два акцента, върху които да се работи - първият е свързан с намаляване на финансовите тежести за отглеждането на децата в семействата, а вторият е стремежът към осигуряване на една по-качествена грижа в образованието и здравеопазването."

И докато върху миграцията трудно би могло да се влияе, то върху миграционните процеси би могло - смятат учените. Още повече, че 25% от българите, които те са анкетирали посочват, че биха напуснали страната най-вече, заради качеството на живот и разликата в заплащането, което у нас е 6 пъти по-ниско от средното в Европа. Затова проф. Кремена Борисова предлага:

"Отстраняване на слабостите при формиране на работните заплати и регулярността на изплащането им е първият пакет, тъй като огромното несъответствие между заплащането у нас и в други европейски страни е силен изтласкващ фактор и поне отчасти обяснява демографската ситуация в страната и нагласата на младите хора към емиграция. Социална политика, която е насочена към благосъстояние, намаляване на огромните подоходни неравенства и осигуряване на реална подкрепа за лица от уязвими групи. Равнището на осигуряване при безработица влияе негативно върху демографското поведение при младите хора, действа като отблъскващ фактор и стимулира трудовата емиграция." 

Трудно би сработила и политиката за привличането на българското малцинство, на която се надяват българските работодатели, смята доц. Спас Ташев:

"На първо място се очертава необходимостта от признаването на придобитите в чужбина образование и квалификация. Това е един от сериозните проблеми, който възпрепятства и завръщането на българи в активна трудоспособна възраст. В тази посока едно от най-рационалните предложения е сключване на договор между имигрантите и държавата. В момента този договор се предвижда само за бежанците. 

Изследването ни показва, че няма големи нагласи за преселване на исторически български общности в страната. Проучването ни показва, че под 5 процента от лицата, които са получили българско гражданство са се установили на територията на Република България. За над 95 процента ние не знаем къде са, което показва, че е скъсана връзката между държавата и тези общности", заяви Ташев.

Най-големите миграционни загуби за страната ни са във възрастта между 20 и 30 години, показва още изследването.

"Населението на България ще намалява, независимо какво правят различните правителства. Въпросът, който стои пред тях е да намалят тенденциите, скоростта на намаляване. След това към 2032-2034 година евентуално да се стигне до състояние "плато", обясни пред "Хоризонт" професор Антоанета Христова. 

Тя изтъкна, че застаряването на населението и емиграцията са европейски тенденции, но ние имаме негативен механичен прираст, докато другаде излизащите от държавата се компенсират от влизащи.

Данните за неравенствата у нас показват, че обществото ни е разделено до такава степен, че е невъзможно то да постигне каквато и да е обща кауза, допълни Антоанета Христова.

Подробности по темата чуйте в прикачените звукови файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Възраждане" с убедетелна победа в Регенсбург, втори там са "Величие"

В Ренсбург, Германия на вчерашните избори 481 наши сънародници са упражнили правото си на вот. Това съобщи пред БНР д -р Антоанета Тончева, доброволец и член на избирателна комисия. ПП-ДБ печели най-много гласове в Германия Над 146 000 души са гласували в чужбина "Имахме и машинно гласуване, и с хартиени бюлетини. Валидните гласове са..

публикувано на 28.10.24 в 12:59

В Стара Загора отстраниха член на СИК поради несъвместимост

Общинската избирателна комисия в Стара Загора е освободила член на Секционна избирателна комисия в града заради несъвместимост.   В мъглижкото село Юлиево след сигнал от един от кандидатите за кметове  в джипа на съпругата на негов конкурент бяха открити избирателни списъци.  След подаден сигнал от една от политическите партии, че съпругата на кандидат..

публикувано на 29.10.23 в 17:20
Росица Матева

ЦИК ще провери всички кандидати дали отговарят на условията

ЦИК ще извърши проверка на всички регистрирани за участие в изборите за общински съветници и за кметове кандидати дали отговарят на изискванията. Това ще се случи до 10 часа на 28 ми септември, ден преди началото на предизборната кампания.  Говорителят на ЦИК Росица Матева обясни, че ще се проверява и дали кандидатите нямат влязла в сила санкция за..

публикувано на 26.09.23 в 15:48

Нина Суомалайнен: Властите в България да работят по-активно за отстраняване на купения вот

Властите трябва да работят по-активно за отстраняване на купения вот и да подобрят правната рамка за провеждане на предизборна кампания, заяви в интервю за БНР Нина Суомалайнен, ръководител на мисията от наблюдатели от Службата за демократични институции и права на човека на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа. Според..

публикувано на 03.10.22 в 18:37

В 176 от 269 секции в Ловешка област ще се гласува машинно

В област Ловеч на предстоящите на 14 ноември избори за президент и вицепрезидент и народни представители в 176 от общи сформираните 269 секции ще се гласува машинно. Това стана ясно на проведената днес работна среща, свикана от областния управител на Ловеч Светослав Славчев, с  участието на директора на ОДМВР – Ловеч Станислав Великов и председателя на..

публикувано на 11.10.21 в 21:53