Бях в контакт с генералните консули на Истанбул и на Одрин през цялото време. На този етап нещата са под контрол, така че не очакваме струпване, поне в близко време, на големи групи хора близо до границата с България.
Ситуацията с бежанците поставя отношенията с Турция на геополитическа плоскост, а не само на двустранна или такава в рамките на ЕС или НАТО, убедена е Нейнски. Според нея страната е добър пазар за българските стоки, а в сферата на енергетиката двете страни могат да си сътрудничат.
Много е важно да се финализира и споразумението за реадмисия с Турция. На този етап нямаме напредък, но се надявам, предвид ситуацията, разговорите да станат по-динамични в това отношение.
Още на път за Анкара във вторник възнамерявам да спра в Истанбул. Много е вероятно да отскоча и до Одрин, за да видя положението и да се срещна с нашие представители там. Разбира се, ще се срещна и с българските общности, защото грижата за тези хора трябва да бъде сред първостепенните задачи на държавата.
Надежда Нейнски направи паралел между бежанската криза сега и тази през 1999 г. в Косово. България тогава не е била член на НАТО и ЕС, а потоците – по-малки, но страната е натрупала безценен опит, убедена е тя.