Интервю на Аспарух Георгиев с проф. Фабиан Амтенбринк
Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Излизането на Великобритания от Европейския съю ще доведе до 10 милиарда евро загуби за икономиката на Холандия до 2030 година, каза в интервю за "Хоризонт" проф. Фабиан Амтенбринк, който е заместник-декан в Юридическия факултет на Университета "Еразмус" - Ротердам и научен ръководител на Европейския център за проучване на икономическо и финансово управление в Холандия:
Говорим за спад в брутния вътрешен продукт с 1,2 процента. Може да бъде и повече. Това са цифри, които трябва да бъдат разглеждани с голямо внимание, защото никой наистина не знае, как ситуацията би се развила в случая на Брекзит. Холандия има много близки търговски отношения с Великобритания, която е същевременно страна номер едно за холандски инвеститори и вторият най-голям инвеститор в Холандия. Мисля, че има дълбока загриженост в Холандия заради възможността Великобритания да напусне Европейския съюз.
Според проф. Амтенбринк съществуват страхове в Холандия, че с течение на времето би могло да има не дускусия за Брекзит, а за Некзит относно Холандия. Той обаче уточни, че настоящият закон за референдумите в страната не би позволил такова допитване до хората за напускане на Европейския съюз.
Професорът смята още, че ако Великобритания напусне, референдумите ще могат се използват и като средство за постигане на политически цели от правителства, които са открито против Съюза, като това на Унгария например.
Според професор Амтенбринк резултатът от вота в Обединеното кралство би могъл да се развие и в двете посоки, като най-притеснителното за него в момента е големият брой британските гласоподаватели, които твърдят, че нямат позиция по въпроса.
Цялото интервю с проф. Фабиан Амтенбринк можете да чуете в звуковия файл.
Сигнали за нередности в предизборната кампания може да изпращате на e-mail: reporter@bnr.bg
Репортерите на БНР ще ги проверят
АНОНИМНОСТТА Е ГАРАНТИРАНА