Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Възстановяване на доверието на гражданите в стабилността на ЕС, намаляване на неравенствата сред страните-членки и знак, че най-бедните от тях не са забравени. Тези послания отправиха на срещата си в Гьотеборг лидерите на страните от общността с приемането на декларация срещу социалния дъмпинг, наречена "Европейски социален стълб за социални права“. Документът съдържа принципи за гарантиране на адекватно заплащане, запазване на работните места и стимули за търсене на работа. Включени са и текстове за спазване правото на образование и равнопоставеност на мъжете и жените. Европейският стълб за социални права дава много шансове за работещите и в България, каза в интервю за "Хоризонт" председателят на КНСБ Пламен Димитров.
Той смята, че вчерашната социална среща на върха на Европейския съюз в Гьотеборг би могла да помогне чрез въвеждане на общи принципи, в това число и за България, като даде следния пример:
В съотношение поне 50 процента, а някои казват и 60 процента да бъде минималната работна заплата към съответно средната работна заплата в държавата-членка, за която се отнася. Общ принцип, който да бъде въведен в общия семестър на наблюдение от Комисията и да се дават съответните препоръки и санкции, когато дадения принцип или дадения конкретен механизъм не се изпълняват.
От звуковия файл можете да чуете целия репортаж на Ангелина Пискова.
Сигнали за нередности в предизборната кампания може да изпращате на e-mail: reporter@bnr.bg
Репортерите на БНР ще ги проверят
АНОНИМНОСТТА Е ГАРАНТИРАНА