Александровската тракийска гробница

Радиоенциклопедия „Цветно, по-цветно... великолепно!”: Скални рисунки и бял квадрат на бял фон

В течение на хилядолетия хората се научават не само да възпроизвеждат цветовете на природата, но и да създават собствени творби, в които багрите се съчетават по тяхна воля, носят послания, изразяват чувствата и идеите им. Една от човешките дейности,..

публикувано на 11.04.19 в 13:48

Радиоенциклопедия „Цветно, по-цветно... великолепно!”: Как го прави хамелеонът – цветовете в природата

Пищните окраски на тропическите пеперуди, цветя и птици са навярно едни от най-ярките цветни творения на природата. Но дори в далеч по-оскъдните на растителен и животински свят северни земи можем да се любуваме на изобилие от багри. Светът, в който живеем,..

публикувано на 02.04.19 в 10:00

Рисунка на Пикасо бе продадена на търг за 286 000 евро

Рядка рисунка на Пабло Пикасо, озаглавена „Изпълнителка на флейта и легнало голо тяло“ беше продадена на търг от аукционната къща „Кристис“ в Париж за 286 000 евро, предаде АФП, цитирана от БТА. Въпросната рисунка досега не се е появявала на..

публикувано на 29.03.19 в 09:56
Експозиция с личните вещи на Апостола в Националния военноисторически музей.

Радиоенциклопедия „Апостолът и Свободата“: Апостолът на Свободата

По стъпките на Левски в Ловешко – ще спрем в село Голям извор – център на Първия революционен окръг в Българско, ще посетим неговите скривалища в Троянската Света обител и девическия метох в Сопот, ще разгледаме личните вещи на Левски и тези на негови..

публикувано на 13.02.19 в 12:59
Дискът от Небра - бронзов диск на повече от 3600 години  със златни изображения на слънцето, луната, звезди е най-древното изображение на космоса, както са установили учените

Радиоенциклопедия „Небесна космогония”: Пътуване между световете

Според фолклорните представи, пространството най-общо е разделено на Долна, Средна и Горна земя, с разнообразни и необичайни обитатели: джуджета, великани, магьосници, лами, хали, самодиви, русалки, летящи килимчета, говорещи животни, притежатели на..

публикувано на 29.01.19 в 10:28

Радиоенциклопедия „Небесна космогония”: Слънцето

В небесната фолклорна космогония на всички народи Слънцето заема централно място. То е Бог, но нищо човешко не му е чуждо. Иска да се жени. Проявява капризи. Понякога прави пакости на хората, може да е дори отмъстително. Защо, обаче, нашите предци го наричат..

публикувано на 15.01.19 в 13:38

Невъзможен дебют

Идваха отдалеч, чертаейки посока в своята „ЧЕРНОВА“, от различни точки на страната. София, Шумен, Пловдив, Търново…, до Хасково. Градът – „ТРАНЗИТ“, но не към някаква „КРАЙПЪТНА ОБИТЕЛ“, а към онзи център, заради когото бяха преодолели всеки „ЗАВОЙ“ на..

обновено на 14.01.19 в 12:29

Коледен концерт във Варна с музикалните таланти на фондация „Стоян Камбарев“

Фондация „Стоян Камбарев“ организира във Варна коледен концерт с участието на младите музикални таланти, подкрепени от фондацията през годините. В спектакъла ще звучи класическа музика, госпъл и поп музика, в изпълнение на оперните диви Весела Янева и..

публикувано на 17.12.18 в 13:25
Иван Бърнев

Иван Бърнев: Учили сме се в движение на актьорско майсторство в киното

Гост в предаването "Кой кой е" по Радио София бе един човек, преживял десетки съдби благодарение на своята кариера. А това е така, защото той е актьор. Името му е Иван Бърнев. Роден е през 1973 година в Добрич, но детството му преминава във Варна...

публикувано на 17.12.18 в 11:38
Снимка: Матю Мърфи

Искрица Огнянова: „Мисията на Art Without Borders New York е да вдъхновява“

Преди десетина години Искрица Огнянова отива в Ню Йорк, за да учи в Musical and Dramatic Academy (AMDA). Води я голямата ѝ любов към мюзикъла и мечтата да усвои тайните на това изкуство от най-добрите. След двегодишна специализация в AMDA..

публикувано на 15.12.18 в 08:00

За четенето на брайл като музика

Хрумвало ли ви е, че четенето на т.н. брайлови книги може да прилича на свирене на музикален инструмент? Внимателното разтварянето на книгата, положението на ръцете, които търсят редовете, внимателното проследяване на брайловите „бодове на буквите“?..

публикувано на 14.12.18 в 16:55

Полезен, смешен, забавен и прекрасен пътеводител

„Майко Мила!” – първият сайт в България, създаден за да помага на майките, прекрачи от интернет пространството в света на книгите. Елисавета Белобрадова и Красимира Хаджииванова издадоха пътеводителя „Стигнахме ли вече?“ „Въпросът, къде ще водим..

публикувано на 14.12.18 в 12:35

Изложба за делото на Константин Иречек в България

Изложба, посветена на Константин Иречек (1854–1918), ще се открие в в къщата-музей „Хр.Г. Данов“ в Стария град.  Акцент в изложбата е престоят на Иречек в България и приносът му за българската история и образование.  Той е автор на първата..

обновено на 14.12.18 в 11:02

Игра на Кредит

На 16 декември 2018 г. от 16 часа предстои да чуете премиерата на радиопиесата „Кредитът“ от каталонския драматург Жорди Галсеран. Галсеран е най-поставяният чужд автор в българските театри през последните няколко години, а предстоящата радиопиеса е първият..

публикувано на 14.12.18 в 10:17

Предстои тайно поетическо четене в рамките на Литературния фестивал

Тайно поетическо четене ще се проведе в неделя в рамките на Софийския международен литературен фестивал. Мястото и имената на поетите и музикантите, които ще се включат в четенето, са тайна. В предаването „Преди всички“ програмният директор на..

публикувано на 14.12.18 в 10:14

Накъде в София

КОНЦЕРТ В Националния дворец на културата, в Зала 1, от 19.00 ч. ще започне симфоничния концерт "Виртуозите" от програмата на 32-ия Новогодишен музикален фестивал. С участието на контрабасиста Рик Стотийн, който ще свири за първи път в България...

публикувано на 14.12.18 в 09:30

Регионалната библиотека в Благоевград се радва на извънреден детски интерес

Няколко пъти са се увеличили през тази година малките читатели в регионалната библиотека „ Димитър Талев“ в Благоевград. Истински рекорд е фактът, че за един ден в детския отдел са се записали над 700 деца. Още в репортажа на Кети Тренчева:..

публикувано на 13.12.18 в 18:25

Древната диета, превърнала Homo sapiens в доминиращ вид

Екип от учени от няколко германски изследователски института са проучили типа хранене на два вида хуманоиди, живели на територията на съвременна Африка преди около 2,4 милиона години и са стигнали до интересни заключения, пише Proceedings of the..

публикувано на 13.12.18 в 17:43

Дагмар Гайслер: В книгите децата могат да се скрият на най-хубавото тайно място

Поредната среща от VІ Литературен фестивал, на който гостува Радиоприемница , е с детската писателка Дагмар Гайслер . Тя е родена в Зиген, Германия. Следва графичен дизайн във Висбаден и още по това време започва да работи като илюстратор. Досега са..

публикувано на 13.12.18 в 17:20

Най-древната професия не е това, което си мислите

Мнозина мислят, че най-древната професия е проституцията, но Манвир Сингх от Харвардския университет опровергава това. В статия, публикувана в списание Behavioral and Brain Sciences и препечатана от Phys.org, ученият твърди, че най-древната професия е..

публикувано на 13.12.18 в 17:01