Европейската комисия започва публични дебати за изменението на климата, които са част от общоевропейската информационна кампания „Свят, който харесваш. С климат, който харесваш“. Страните, обхванати от екоинициативата, са Португалия и Италия в Южна Европа и Полша, България и Литва в Източна Европа. Следващите европейски дебати ще бъдат в София на 28 май на тема: “Визии за свят, който харесвате: Изграждане на нисковъглеродно общество в България“. Борислав Сандов от Коалиция за климата в България, коментира очакванията си от форума пред Биляна Славчева.
Не само в България, но и в световен мащаб започва един много сериозен процес за създаване на нова енергийна култура в обществото. Поведението на гражданите и държавата в този процес, коментира евродепутатът Антония Първанова в разговор с Пламен Николов.
Европа много разчита на така наречения „пазар на емисиите“, който да регулира активността на индустрията при внедряване на „зелени технологии“. Това е един естествен пазар, който обаче не бе подминат от кризата, затова той се срина -категоричен е българският евродепутат проф. Владко Панайотов. Как може да бъде възроден този пазар, за да бъде защитена и българската индустрия, проф. Панайотов коментира пред Росинка Проданова.
Цялото издание на Евранет плюс можете да чуете в звуковия файл.
Особен „народ“ са моряците. „Първо, те обитават една уникална територия – морето, и второ, говорят на свой език, който е напълно неразбираем за човека от сушата.“ – пише в книгата си „Sociologia del mare или фрагменти от морския живот“ доц. Иван Евтимов – социолог, но и бивш помощник-капитан далечно плаване. За съжаление, пак според него, антрополозите и..
Кои са реликвите и артефактите, оставени от първите европейци, които ни водят към дълбините на безпаметното време, властвало по нашите земи? За някои от тях е писано, но в този разговор се спираме на най-важните от тях, колкото и загадъчни и смущаващи да са техните послания. Защото тези послания разкриват последователно непреходното и надграденото в..
Става дума за не дотам свенливия и не дотам деликатния еротичен фолклор на предците ни. Впрочем, както и с всяка друга тема, от значение е кога и с кого говориш за „онези” неща. Мъжката подпийнала компания в селската кръчма или женската, също почерпена, на Бабинден са благодатната среда за размяна на доста пиперливи думи и жестове. За непосредствено..
Макар че времето е едно и също за всички, за някои то излита като миг, за други се точи бавно, за някои е пари, за други – тиранин, враг, съдник и т.н. Колкото и да са различни вижданията и отношението ни към времето, има и основни схващания, които са общи за представителите на една или друга култура. Според учени разпределянето на времето,..
Змей Горянин, псевдоним на писателя Светозар Акендиев Димитров, е име в българската културна история, дълго време премълчавано и дори забранявано. Причината е ясна – осъден на една година затвор от Народния съд, произведенията му са включени в списъка на забранените книги, дейността му е порицавана и наблюдавана. А всъщност провинението му е..
След разпада на Стара Велика България на Кубрат неговият втори син Котраг поема на север начело на прабългарското племе котраги. Установява се по поречието на Средна Волга и към 660 г. основава Волжка България. Следи от нейната история днес грижливо се пазят и изучават в Българския историко-архитектурен музей-резерват в Татарстан...
Животът се състои от прости неща – малко пари, едно куче, боб за обяд, чаша вино, няколко кокошки, къщата на село. През 1997 година Огнян Логофетов отива в село Осиково, Смолянска област. Там в мир живеят християни и мюсюлмани. Заедно вдигат сватби, заедно се раждат и заедно си отиват от света. Заедно гледат и пчели. Трябва да си много внимателен с..