Жертвите на насилие ще получават защита навсякъде в страните от ЕС
Европейска заповед за защита на жертвите от домашно насилие приеха министрите на правосъдието на държавите-членки по предложение на Европейската комисия. Жертвите на насилие ще могат да се ползват от защита навсякъде в страните от ЕС. Правото на ЕС е най-вече в полза на жените, жертви на физическо или психическо насилие в живота им. Евродепутатът Мария Габриел, координатор на ЕНП в Комисията по правата на жените и равенство между половете, коментира практическите измерения на новата заповед. С Мария Габриел разговаря Антоанета Гулева.
ЕК е готова да подпомогне финансово усилията на страните от ЕС за подобряване на грижите за децата. Държавите-членки трябва да положат повече усилия за работа в тази посока, ако ЕС желае да постигне целта си за 75% заетост до 2020-а г. Това бе заявено от ЕК в публикуван доклад за напредъка. В него се посочва, че само осем държави са изпълнили двете цели, договорени на равнище ЕС, за наличност и достъп до грижите за деца. В т. нар. „цели от Барселона“ се посочва, че грижите за деца трябва да бъдат предоставяни за 90% от децата на възраст между три години и задължителната училищна възраст, както и за 33% от децата под тригодишна възраст. Данните показват, че само осем страни-членки са постигнали целите за двете възрастови групи. Коментар на Мина Андреева, говорител в ЕК, отговарящ за правосъдието, основните права и гражданството, в разговор с Елизабет Александрова.
Особен „народ“ са моряците. „Първо, те обитават една уникална територия – морето, и второ, говорят на свой език, който е напълно неразбираем за човека от сушата.“ – пише в книгата си „Sociologia del mare или фрагменти от морския живот“ доц. Иван Евтимов – социолог, но и бивш помощник-капитан далечно плаване. За съжаление, пак според него, антрополозите и..
Кои са реликвите и артефактите, оставени от първите европейци, които ни водят към дълбините на безпаметното време, властвало по нашите земи? За някои от тях е писано, но в този разговор се спираме на най-важните от тях, колкото и загадъчни и смущаващи да са техните послания. Защото тези послания разкриват последователно непреходното и надграденото в..
Става дума за не дотам свенливия и не дотам деликатния еротичен фолклор на предците ни. Впрочем, както и с всяка друга тема, от значение е кога и с кого говориш за „онези” неща. Мъжката подпийнала компания в селската кръчма или женската, също почерпена, на Бабинден са благодатната среда за размяна на доста пиперливи думи и жестове. За непосредствено..
Макар че времето е едно и също за всички, за някои то излита като миг, за други се точи бавно, за някои е пари, за други – тиранин, враг, съдник и т.н. Колкото и да са различни вижданията и отношението ни към времето, има и основни схващания, които са общи за представителите на една или друга култура. Според учени разпределянето на времето,..
Змей Горянин, псевдоним на писателя Светозар Акендиев Димитров, е име в българската културна история, дълго време премълчавано и дори забранявано. Причината е ясна – осъден на една година затвор от Народния съд, произведенията му са включени в списъка на забранените книги, дейността му е порицавана и наблюдавана. А всъщност провинението му е..
След разпада на Стара Велика България на Кубрат неговият втори син Котраг поема на север начело на прабългарското племе котраги. Установява се по поречието на Средна Волга и към 660 г. основава Волжка България. Следи от нейната история днес грижливо се пазят и изучават в Българския историко-архитектурен музей-резерват в Татарстан...
Животът се състои от прости неща – малко пари, едно куче, боб за обяд, чаша вино, няколко кокошки, къщата на село. През 1997 година Огнян Логофетов отива в село Осиково, Смолянска област. Там в мир живеят християни и мюсюлмани. Заедно вдигат сватби, заедно се раждат и заедно си отиват от света. Заедно гледат и пчели. Трябва да си много внимателен с..