Филмът е "Властелинът на пръстените: Задругата на пръстена", залата – „Арена Армеец“, музиката - дело на Хауърд Шор, оркестърът е този на БНР, хоровете - както следва - смесения и детския хора на БНР плюс Хора на софийските момчета. Ключовата роля на диригента е поверена на Дейвид Райц - той е асистент от години на Хауърд Шор, който няма да дирижира лично само защото събитието в София е броени дни преди премиерата на третата част на "Хобит" - а музиката, съвсем естествено, отново е на канадския композитор, който има два "Оскар"-а за оригинална музика - за първата и втората част от знаменитата трилогия на Питър Джаксън, както и четири "Златни глобуса".
За всичко това разказва Петър Димитров в сутрешния блок на Радио София - той е от организаторите на това грандиозно зрелище, чието представяне у нас е първо за цяла Източна Европа. Ще разберете и как се организира събитие от подобен мащаб, какви уникални в звуково отношение "окабелявания" ще има в залата, как идеята е хрумнала на Хауърд Шор и как и защо това е "преживяване от нов тип", което отвежда филмовата музика (която до голяма степен е наследник на симфоничните традиции на романтизма) по-близо до хората, кои други филми имат своята "прожекция - концерт"... и как точно диригентът съумява да синхронизира всичко, благодарение на допълнителен екран, който стои пред него, точно до партитурата - екран, на който на няколко нива върви самият филм заедно с индикации за темпото, в което трябва да се свири в момента и темпото, което предстои. Неслучайно за филма/концерт "Властелинът на пръстените: Задругата на пръстена" ще се репетира цяла седмица.
Чуйте.
Третият декемврийски Слънчев джаз+ започва с новия опус на детето-чудо, както нарекохме Джейкъб Колиър при първото му представяне през май 2015-а. Три години и две Грами та по-късно младият талант е отново композитор, мултиинструменталист, певец и електронен магьосник. Започнал работа в първите часове на 2018-а, Джейкъб Колиър оркестрира импресии,..
Последният ден от тази седмица е рожденият ден на големия немски композитор Лудвиг ван Бетовен. За пета поредна година "Кварто квартет" отбелязват този ден подобващо - с концерт! В сутрешното ни "Радиокафе" гостуваха двама от постоянните членове на състава, който се нарича квартет, но често става и квинтет, че дори и оркестър - това са създателят на..
Тази вечер, в четвъртък (някогашната традиционната концертна вечер за Софийската филхармония) ще се състои един специален в много отношения концерт. Две годишнини се отбелязват в една вечер - 100 години от рождението на големия американски композитор Ленард Бърнстейн и 90 години от рождението на едно голямо име в родната музика - Александър Танев..
Продължава приказката на 11-годишния изключително талантлив пианист Ивайло Василев, за когото ви разказахме само преди два дни в сутрешното ни Радиокафе . Той не само достигна до финала на ХIХ издание на Международния конкурс за млади инструменталисти (до 14 години) в Москва, но и спечели Първата награда при пианистите, оставяйки след себе си двама..
Слънчев джаз+ на 9 декември започва на концертна вълна. Импровизациите на Армел Дюпа в Първо студио на БНР и част от разговора ни с него, когато обръщаме внимание на един от първите ни кръстници - Мишел Петручани. Продължението е с многохилядния концерт на Ибраим Маалуф от 14.12.16 г. в Париж, току-що излязъл в троен албум. Във втората част..
Първият декемврийски Слънчев джаз+ води на разходка из времето и пространството. Един от "кръстниците" ни - тромпетистът Паоло Фрезу, почти едновременно издаде два албума - в трио около музиката на Чет Бейкър и с вокалния ансамбъл "А Филета" върху танците на нашата памет. С паметта на Средиземноморието са свързани и новите творби на Джанлуиджи..
Снощи в зала "Минск Арена" в столицата на Беларус се проведе 16-ото издание на Детския песенен конкурс на Евровизия. В препълнената 15-хилядна зала домакините бяха подготвили бляскаво шоу, което с всяка изминала година показва все по-високо ниво. Участваха деца от 20 страни. Освен от европейските държави, Израел и Австралия, тази година за първи път имаше..