Д-р Елена Кабакчиева: Ромското включване е възможно само чрез развитие на социални умения още в детството

Повече от 15 години Фондация „Здраве и социално развитие“ работи за успешното социално интегриране на ромската общност в София. Целта е да се развие човешкият ресурс и потенциал. Затова и програмите за интеграция са насочени към личностното израстване, тъй като чрез него се постига промяна в нормите на поведение и мислене.

В откритият Здравно-социален център в кв. „Факултета”, който приема деца и възрастни, специалистите, както и обучени сътрудници от общността, работят в две направления според най-важните етапи от живота, които са ключови за личностното развитие.

Едното е насочено към деца до 5 години, както и към бременните жени и майките, за да се гарантира безопасното отглеждане на децата. С родителите се провеждат групови занятия, които са доста ползотворни, смята председателят на фондацията д-р Елена Кабакчиева. Тя подчерта и другата важна дейност сред тази целева група - работата с 4-5 годишните деца, които биват приучени в характерните социални умения и познания, за да могат успешно да се включат в образователната система. Работата и с родителите е много важна, тъй като, виждайки, че услугите дават възможности за техните деца, те също виждат бъдеще пред себе си.

Макар и не толкова интензивни - групови занятия има и за родителите на по-големите - младежите между 12 и 19 години, които са другата приоритетна група на фондация „Здраве и социално развитие“. За разлика от първото направление, което е насочено към образователното интегриране на ромите, то това е обособено като включване в пазара на труда. По време на обученията младежите се учат как да бъдат конкурентоспособни, сами да се издържат и да са финансово отговорни. Така ромите виждат, че много от наложените им убеждения и неспазването на определени правила ги поставят в една дълбока изолация спрямо останалите групи от обществото.

Потребителите на услугите на фондацията, и по-специално на Здравно-социален център в кв. „Факултета”, се възползват също така и от обществена кухня, от възможността да кандидатстват по безлихвени заеми за подобряване на жилищните си условия, а на информационните табла в центъра винаги са закачени и подбрани за тях кандидатури за работа.

Ромското включване е възможно само чрез развитие на социални умения още в детството, заяви пред „Радио София“ председателят на Фондация „Здраве и социално развитие“ д-р Елена Кабакчиева. Тя посочи, че интегрирането на тази група от обществото ни трябва да се случва чрез съчетаването на държавните мерки и работата на терен.

Чуйте какво още сподели д-р Кабакчиева пред Златина Йовкова.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Паметникът на Незнайния войн - символ на честта, родолюбието и саможертвата

Успоредно с празника за независимостта на България, Паметникът на Незнайния войн навършва 36 години от създаването му. Историята около неговото издигане е изпълнена с най-различни перипетии. Визията му търпи няколко промени, но символиката, която носи, се запазва и до ден днешен. Първият монумент от такъв вид е издигнат във Великобритания през 1920..

обновено на 10.01.19 в 14:52
Иван Бърнев

Иван Бърнев: Учили сме се в движение на актьорско майсторство в киното

Гост в предаването "Кой кой е" по Радио София бе един човек, преживял десетки съдби благодарение на своята кариера. А това е така, защото той е актьор. Името му е Иван Бърнев. Роден е през 1973 година в Добрич, но детството му преминава във Варна. Отраснал там през 80-те, първите му години са били изпълнени със смях и забави, неприсъщи на децата..

публикувано на 17.12.18 в 11:38

Александър е на 12. Не може да говори, но не спира да опитва

Александър Василев от Перник e eдно изключително лъчезарно момче, на 12 години, на което „Българската Коледа“ помага вече три години. С дарените средства Александър провежда терапия, която му помага, за да подобри социалните, емоционалните и умствени нарушения, които има заради аутизма. Едно от най-явните подобрения, които майка му Албена..

публикувано на 14.12.18 в 18:01

Първата песен на български на Jeremy? е с Кирил Маричков и носи социални послания

В предиобеда днес с удоволствие се срещаме с група Jeremy? , а поводът удвоява удоволствието. Ташо, Ерсин и… Гергана са в студиото на Радио София, за да поговорим за изненадата у мнозина меломани - първата песен на български. И докато още недоумявате – обясняваме: Гергана няма да видите с музикален инструмент на сцената, но тя подкрепя репертоара..

публикувано на 14.12.18 в 12:13

Накъде в София

КОНЦЕРТ В Националния дворец на културата, в Зала 1, от 19.00 ч. ще започне симфоничния концерт "Виртуозите" от програмата на 32-ия Новогодишен музикален фестивал. С участието на контрабасиста Рик Стотийн, който ще свири за първи път в България.  Младият, вече утвърден на световната концертна сцена музикант ще партнира на цигуларя Минчо Минчев за..

публикувано на 14.12.18 в 09:30

Дагмар Гайслер: В книгите децата могат да се скрият на най-хубавото тайно място

Поредната среща от VІ Литературен фестивал, на който гостува Радиоприемница , е с детската писателка Дагмар Гайслер . Тя е родена в Зиген, Германия. Следва графичен дизайн във Висбаден и още по това време започва да работи като илюстратор. Досега са издадени множество детски книги с нейно оформление, а също художествена и специализирана..

публикувано на 13.12.18 в 17:20

Дигитална система в "Шейново" помага за деликатно измерване на CO₂ при рискови бебета

В Неонатологичното отделение към Втора АГ болница „Шейново“, ръководено от д-р Донка Узунова получават апаратура от Българската Коледа няколко години. В предишно издание на инициативата тук е доставен ехограф – за достъпен и безвреден метод на диагностика, макар и със специфични трансдюсери. Дотогава са пригаждали такива устройства за възрастни,..

публикувано на 13.12.18 в 16:02