Радиотеатърът съхранява във фонда си едно от паметните представления на големия български режисьор Леон Даниел – „Напразните усилия на любовта” от Уилям Шекспир. Спектакълът е на театър „Българска армия”, от 1978 година.
Тогава представленията се играеха дълги години на препълнени салони. Тогава театърът миришеше на театър – тази толкова специфична и омагьосваща миризма, която не може да се сбърка с нищо друго и която щом веднъж вдишаш, сякаш я попиваш и остава завинаги в тебе.
Тогава Леон Даниел беше млад и в разгара на таланта си.
Тогава Кирил Дончев написа музиката за спектакъла.
Тогава в „Напразните усилия на любовта” участваха: Наум Шопов, Стефан Данаилов, Йосиф Сърчаджиев, Илия Добрев, Меглена Караламбова, Елена Райнова, Невена Симеонова, Виолета Донева, Асен Ангелов, Евстати Стратев, Лора Захова, Петър Димов, Марко Мангачев.
Тогава Театър „Българска армия” се наричаше Театър на народната армия и беше един най-мощните театри, които определяха естетическите направления, с една от най-талантливите актьорски трупи.
Тогава в театъра не се допускаха естетически компромиси с цел продажба на билети. Нямаше евтини гегове и глуповати смешки по сцените. Всъщност тогава се ходеше на театър на „Търси се!”. Пред билетните каси имаше много хора, които питаха: „Да имате повече билети?”
Тогава по сцените имаше съзвездия от колосални таланти, а в салоните – жадна за смислено и дълбоко изкуство публика.
Тогава творците на Театъра бяха негови служители и имаха една мисия – да изгорят в това изкуство.
Тогава аз бях ученичка и гледах много пъти със затаен дъх този спектакъл. Той ме зарази завинаги с болестта „Театър” и в голяма степен определи посоката в живота ми.
И ако всичко, което току-що прочетохте, ви звучи носталгично, просто изслушайте „Напразните усилия на любовта” в последния ранен следобед на 2014 година. Предлагаме ви го с поклон пред всички участници в него!
Приятно слушане!
Ревността може да се предава и по факс. Да влиза в него както хартията, да излиза от там и да разяжда сърцето, душата, главата. Поне в пиесата на Естер Вилар. Авторката е родена през 1935 година в Буенос Айрес, Аржентина. Завършва медицина и работи като лекарка, но след време изцяло се посвещава на писателската си дейност. Автор е на много книги, които се..
Животът се състои от прости неща – малко пари, едно куче, боб за обяд, чаша вино, няколко кокошки, къщата на село. През 1997 година Огнян Логофетов отива в село Осиково, Смолянска област. Там в мир живеят християни и мюсюлмани. Заедно вдигат сватби, заедно се раждат и заедно си отиват от света. Заедно гледат и пчели. Трябва да си много внимателен с..
Радиотеатърът с удоволствие ви представя премиерата на „Звезда без име“ от Михаил Себастиан. Всички участници в радиопроекта работиха с истинска творческа радост и вдъхновение. Представям ви екипа: Превод: Огнян Стамболиев. Адаптация: Яна Добрева. Участват артистите: Силвия Лулчева, Веселин Ранков, Валентин Ганев, Пламен Пеев,..
Пиесата на Георги Василски „Три бири – Ново време“ е тъжна сатира за нещата и събитията, които връхлетяха България през годините на прехода. Връхлетяха, но не уплашиха – компанията, която авторът събира, коментира ставащото с насмешка, понякога с напразни надежди, друг път с ентусиазирани пророчества. Както може да се очаква, от копнежите и бляновете на..
В седмицата ( 17 - 21 декември ), в която най-силно очакваме коледните празници, започва и тази серия на рубриката „Запазена марка“, която ще звучи всяка делнична нощ от 2 часа през нощта . Общото в петте подбрани произведения този път ще са вярата и надмогването. Но не църковната вяра, дори и не и религиозната вяра в нейния каноничен облик, а вярата,..
На 16 декември 2018 г. от 16 часа предстои да чуете премиерата на радиопиесата „Кредитът“ от каталонския драматург Жорди Галсеран. Галсеран е най-поставяният чужд автор в българските театри през последните няколко години, а предстоящата радиопиеса е първият път, в който негово произведение ще звучи в ефира у нас. Интересът към този автор далеч не е..
През декември отново ще можете да проследите нощната театрална програма на БНР - всеки делничен ден, 30 минути след полунощ, включваща преимуществено класически произведения и, по класически начин, неостаряващи постановки. В понеделник (3 декември) , от 0.30 часа , е „Дамата с кученцето“, една прекрасна и много стара постановка с актьорските гласове..