ОМ!
Бавно цъфтеше, бавно узряваше в Сидхарта прозрението какво всъщност е мъдростта, каква е целта на дългото й търсене. Тя не беше друго, освен готовността на душата, способността, тайнственото изкуство във всеки миг от живота да се чувства и вдишва мисълта за единството.
„Сидхарта“, Херман Хесе
Чуйте от 1 до 10 част на „Сидхарта“
Чуйте от 11 до 20 част на „Сидхарта“
Чуйте от 21 до 31 част на „Сидхарта“
Свещенният слог ОМ може да се преведе като Всичко. То е първоначалният звук, сътворяващ Вселената. То е името на Бог, на абсолюта, на Висшия разум, който съдържа в себе си началото, процеса и смисъла. То е безкрайността на духа и единството на всички неща. ОМ вдъхва ред в хаоса. Свързва прекъснатите връзки. Стига до дълбините на същността ни.
„Сидхарта“ е роман-медитация. Великолепен е за слушане. Красив и мъдър е. И въпреки че Говинда, най-добрият приятел на Сидхарта, казва, че мъдростта е несподелима, ние с радост и благоговение споделяме с вас съкровището „Сидхарта“, което нобеловият лауреат Херман Хесе е подарил на човечеството.
„Сидхарта” се появява през 1922 година, когато Първата световна война е поставила на изпитание вярата в човека и възможностите му да строи мир и хармония. Тогава някои от европейските интелектуалци са обърнали поглед на Изток с надеждата там да открият отговорите, които не намират в европейската цивилизация. За Хесе сякаш е естествено да потърси разковничето тъкмо там, тъй като той е роден в семейство на мисионери, които са прекарали голяма част от живота си на Изток. Редовете от Библията и от индийските и китайските свещени книги са се сливали в едно в ранните детски години на Херман Хесе. И според него Европа хвърля усилия да интелектуализира културата си, да овладява света и да господства над него, но не научава почти нищо за самия човек, за човешката същност. Европеецът е безсилен пред самия себе си, тъй като завладява навън, но не и навътре. Мъдростта на Изтока дава друга гледна точка: да не спориш с битието, а да го приемеш и да се слееш с него. И както казва Сидхарта: „Да търсиш, значи да имаш цел. Но да намериш, значи че си свободен, разкрит, че нямаш никаква цел”.
В края на тази година и в началото на следващата, когато правим равносметки и когато няма как да затворим очите си пред фактите, които всеки ден ни напомнят, че на земята ни не става по-сигурно и по-уютно, а напротив, все по-разединено и тревожно е, тъкмо това е идеалното време да споделите с нас „Сидхарта“ – роман за лъкатушния житейски път на всеки човек, докато прозре истината, че ние всички сме свързани и сме едно цяло. И най-важното – че светът е съвършен във всеки един миг. Ом!
Приятно слушане!
Ревността може да се предава и по факс. Да влиза в него както хартията, да излиза от там и да разяжда сърцето, душата, главата. Поне в пиесата на Естер Вилар. Авторката е родена през 1935 година в Буенос Айрес, Аржентина. Завършва медицина и работи като лекарка, но след време изцяло се посвещава на писателската си дейност. Автор е на много книги, които се..
Животът се състои от прости неща – малко пари, едно куче, боб за обяд, чаша вино, няколко кокошки, къщата на село. През 1997 година Огнян Логофетов отива в село Осиково, Смолянска област. Там в мир живеят християни и мюсюлмани. Заедно вдигат сватби, заедно се раждат и заедно си отиват от света. Заедно гледат и пчели. Трябва да си много внимателен с..
Радиотеатърът с удоволствие ви представя премиерата на „Звезда без име“ от Михаил Себастиан. Всички участници в радиопроекта работиха с истинска творческа радост и вдъхновение. Представям ви екипа: Превод: Огнян Стамболиев. Адаптация: Яна Добрева. Участват артистите: Силвия Лулчева, Веселин Ранков, Валентин Ганев, Пламен Пеев,..
Пиесата на Георги Василски „Три бири – Ново време“ е тъжна сатира за нещата и събитията, които връхлетяха България през годините на прехода. Връхлетяха, но не уплашиха – компанията, която авторът събира, коментира ставащото с насмешка, понякога с напразни надежди, друг път с ентусиазирани пророчества. Както може да се очаква, от копнежите и бляновете на..
В седмицата ( 17 - 21 декември ), в която най-силно очакваме коледните празници, започва и тази серия на рубриката „Запазена марка“, която ще звучи всяка делнична нощ от 2 часа през нощта . Общото в петте подбрани произведения този път ще са вярата и надмогването. Но не църковната вяра, дори и не и религиозната вяра в нейния каноничен облик, а вярата,..
На 16 декември 2018 г. от 16 часа предстои да чуете премиерата на радиопиесата „Кредитът“ от каталонския драматург Жорди Галсеран. Галсеран е най-поставяният чужд автор в българските театри през последните няколко години, а предстоящата радиопиеса е първият път, в който негово произведение ще звучи в ефира у нас. Интересът към този автор далеч не е..
През декември отново ще можете да проследите нощната театрална програма на БНР - всеки делничен ден, 30 минути след полунощ, включваща преимуществено класически произведения и, по класически начин, неостаряващи постановки. В понеделник (3 декември) , от 0.30 часа , е „Дамата с кученцето“, една прекрасна и много стара постановка с актьорските гласове..