Предлагат нормативна защита срещу презастрояването в София

Наложително е да се ограничи натоварването със сгради

Снимка: архив

Законът за устройство и застрояването на територията на София ще бъде променен. Сега действащият закон е от 2007 година и се налага нов преглед заради възникналите проблеми пред устройството и застрояването с цел да бъдат защитени повече зелените порстранства, каза в предаването "Радиоприемница" Силвия Христова - председател на Постоянната комисия по жилищна политика към Столичния общински съвет.

Инвестиционният натиск, който има принципно благотворно влияние върху икономиката в общината, налага решаване на въпросите за предела на допустимото натоварване на териториите със сгради и осигуряване на необходима инфраструктура.

В мотивите на законопроекта се предлага нова дефиниция на зелена система - „съвкупност от терени, предназначени за трайно задоволяване на обществени потребности за широко обществено ползване, с реализирани в съответствие с Общ или Подробен устройствен план озеленени площи и предвидените с общ устройствен план озеленени площи в градския и околоградския район…“.Така на практика не само терените, предвидени за озеленяване, ще са защитени от застрояване, но и зелените площи, които са от обществено значение.

Предложението е междублоковите пространства да бъдат определени в закона като "терени за озеленяване в жилищните комплекси", за да може да се регулира застрояването на междублокови пространства и градинки в София. Там ще се допуска само изграждането на подземни паркинги, гаражи и детски площадки. Задължително условие обаче ще бъде над всеки подземен строеж да има озеленяване.

Друго изменение в закона затяга издаването на разрешителните за строеж, за да бъде осигурена защита на публичните пространства. Няма да може да се строи на места без достъп до улици. Предвижда се и облекчен ред за изграждане на детски площадки за игра.

В законопроекта са заложени повече правомощия на местната власт. Общинският съвет и главният архитект да имат право да забраняват вдигането на високи сгради с максималните устройствени параметри за отделните имоти и квартали, ако преценят че теренът не го позволява.

Предвижда се приемана на Наредба за градската среда, която да бъде мощен инструмент за влияние върху облика на столицата. Тя ще постановява архитектурните ансамбли на сградите, цветовите решения, натоварването с рекламни елементи на града, с които ще трябва да се съобразят всички, подчерта Силвия Христова

Проектът за изменение на Закона за устройството и застрояването на София вече е качен за обсъждане на страницата на МРРБ.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Паметникът на Незнайния войн - символ на честта, родолюбието и саможертвата

Успоредно с празника за независимостта на България, Паметникът на Незнайния войн навършва 36 години от създаването му. Историята около неговото издигане е изпълнена с най-различни перипетии. Визията му търпи няколко промени, но символиката, която носи, се запазва и до ден днешен. Първият монумент от такъв вид е издигнат във Великобритания през 1920..

обновено на 10.01.19 в 14:52
Иван Бърнев

Иван Бърнев: Учили сме се в движение на актьорско майсторство в киното

Гост в предаването "Кой кой е" по Радио София бе един човек, преживял десетки съдби благодарение на своята кариера. А това е така, защото той е актьор. Името му е Иван Бърнев. Роден е през 1973 година в Добрич, но детството му преминава във Варна. Отраснал там през 80-те, първите му години са били изпълнени със смях и забави, неприсъщи на децата..

публикувано на 17.12.18 в 11:38

Александър е на 12. Не може да говори, но не спира да опитва

Александър Василев от Перник e eдно изключително лъчезарно момче, на 12 години, на което „Българската Коледа“ помага вече три години. С дарените средства Александър провежда терапия, която му помага, за да подобри социалните, емоционалните и умствени нарушения, които има заради аутизма. Едно от най-явните подобрения, които майка му Албена..

публикувано на 14.12.18 в 18:01

Първата песен на български на Jeremy? е с Кирил Маричков и носи социални послания

В предиобеда днес с удоволствие се срещаме с група Jeremy? , а поводът удвоява удоволствието. Ташо, Ерсин и… Гергана са в студиото на Радио София, за да поговорим за изненадата у мнозина меломани - първата песен на български. И докато още недоумявате – обясняваме: Гергана няма да видите с музикален инструмент на сцената, но тя подкрепя репертоара..

публикувано на 14.12.18 в 12:13

Накъде в София

КОНЦЕРТ В Националния дворец на културата, в Зала 1, от 19.00 ч. ще започне симфоничния концерт "Виртуозите" от програмата на 32-ия Новогодишен музикален фестивал. С участието на контрабасиста Рик Стотийн, който ще свири за първи път в България.  Младият, вече утвърден на световната концертна сцена музикант ще партнира на цигуларя Минчо Минчев за..

публикувано на 14.12.18 в 09:30

Дагмар Гайслер: В книгите децата могат да се скрият на най-хубавото тайно място

Поредната среща от VІ Литературен фестивал, на който гостува Радиоприемница , е с детската писателка Дагмар Гайслер . Тя е родена в Зиген, Германия. Следва графичен дизайн във Висбаден и още по това време започва да работи като илюстратор. Досега са издадени множество детски книги с нейно оформление, а също художествена и специализирана..

публикувано на 13.12.18 в 17:20

Дигитална система в "Шейново" помага за деликатно измерване на CO₂ при рискови бебета

В Неонатологичното отделение към Втора АГ болница „Шейново“, ръководено от д-р Донка Узунова получават апаратура от Българската Коледа няколко години. В предишно издание на инициативата тук е доставен ехограф – за достъпен и безвреден метод на диагностика, макар и със специфични трансдюсери. Дотогава са пригаждали такива устройства за възрастни,..

публикувано на 13.12.18 в 16:02