Националният природонаучен музей в София ще бъде домакин на "Български исторически четения 2017", в които участват 20 изследователи от София, Варна и Стара Загора.
По този повод специални гости в предаването „Ритъмът на столицата“ са Анатоли Радев, Дария Василева, Петко Атанасов Таня Доганова- Христова, с които говорим за Български исторически четения, които дават своя принос за намиране отговорите на спорните въпроси в съвременната българска историография.
Днес от 18 часа в зала „Левентис“ на музея ще бъде представен първият отпечатан сборник на тема „Богатството на българското християнство“ от проведените четения през миналата година.
Цялостната програма на събитието е под наслов „Писания и предания в българската история“ и започва на 20 май от 10 часа в същата зала. Входът е свободен.
Темата „Писания и предания в българската история“ определя посоката за избор на водещите мотиви, осигурява възможност за участие на специалисти от различни области на познанието, както и разгъва по-широк спектър от разработки на авторите.
„Идеята за провеждането на тези четения е много стара и включва енергията на всички тези хора, които през годините са се опитвали да доразгадаят нашето минало, нашите характери и по този начин да изградим едни силни днешни характери и една силна съвременна държава“, посочи Петко Атанасов.
„Форумът е широко отворен за участие на всички изследователи от различни области, не само хабилитирани историци, ни целим именно с този формат да участват хора, които могат да огледат проблематиката от всички страни. Тук участват богослови, етнолози, фолклористи, академични историци, изследователи, лингвисти, физици, за да могат проблемните теми да бъдат поставени напълно във фокуса на научнато обяснение.“, допълни Анатоли Радев.
С откриването и представянето на тези исторически знания, организаторите се надяват да помогнат за повишаването на нравственото и политическо самочувствие на съвременния българин, за да стане по-силен при осъществяването на задачите на настоящето.
Целият разговор може да видите във видеото.
Успоредно с празника за независимостта на България, Паметникът на Незнайния войн навършва 36 години от създаването му. Историята около неговото издигане е изпълнена с най-различни перипетии. Визията му търпи няколко промени, но символиката, която носи, се запазва и до ден днешен. Първият монумент от такъв вид е издигнат във Великобритания през 1920..
Гост в предаването "Кой кой е" по Радио София бе един човек, преживял десетки съдби благодарение на своята кариера. А това е така, защото той е актьор. Името му е Иван Бърнев. Роден е през 1973 година в Добрич, но детството му преминава във Варна. Отраснал там през 80-те, първите му години са били изпълнени със смях и забави, неприсъщи на децата..
Александър Василев от Перник e eдно изключително лъчезарно момче, на 12 години, на което „Българската Коледа“ помага вече три години. С дарените средства Александър провежда терапия, която му помага, за да подобри социалните, емоционалните и умствени нарушения, които има заради аутизма. Едно от най-явните подобрения, които майка му Албена..
В предиобеда днес с удоволствие се срещаме с група Jeremy? , а поводът удвоява удоволствието. Ташо, Ерсин и… Гергана са в студиото на Радио София, за да поговорим за изненадата у мнозина меломани - първата песен на български. И докато още недоумявате – обясняваме: Гергана няма да видите с музикален инструмент на сцената, но тя подкрепя репертоара..
КОНЦЕРТ В Националния дворец на културата, в Зала 1, от 19.00 ч. ще започне симфоничния концерт "Виртуозите" от програмата на 32-ия Новогодишен музикален фестивал. С участието на контрабасиста Рик Стотийн, който ще свири за първи път в България. Младият, вече утвърден на световната концертна сцена музикант ще партнира на цигуларя Минчо Минчев за..
Поредната среща от VІ Литературен фестивал, на който гостува Радиоприемница , е с детската писателка Дагмар Гайслер . Тя е родена в Зиген, Германия. Следва графичен дизайн във Висбаден и още по това време започва да работи като илюстратор. Досега са издадени множество детски книги с нейно оформление, а също художествена и специализирана..
В Неонатологичното отделение към Втора АГ болница „Шейново“, ръководено от д-р Донка Узунова получават апаратура от Българската Коледа няколко години. В предишно издание на инициативата тук е доставен ехограф – за достъпен и безвреден метод на диагностика, макар и със специфични трансдюсери. Дотогава са пригаждали такива устройства за възрастни,..