Тази неделя на 31 декември в предаването „Кой кой е“ гостуват Веско Пантелеев-Ешкенази и Мартин Пантелеев. Двама световноизвестни музиканти, които изнасят концерти не само в Европа, но и в Африка, Азия, Съединените щати, Нова Зеландия и изобщо в цял свят.
Двамата братя рядко се срещат на една сцена, но когато това стане публиката винаги остава очарована. Олга Добрева успя да разговаря с тях точно след концерта в София им тази година, който беше в края на месец октомври в зала България. Преди това те изнесоха концерт в Плевен.
Защо само в София и Плевен?
Много искаме да обиколим абсолютно цяла България и постепенно ще го направим“, споделя маестро Мартин Пантелеев. Всички ни питат а кога ще дойдете тук, а кога ще отидете там? По-нататък ще има и нови дати, обещава диригентът.
България си остава нашата най-важна сцена, и това не го казвам, за да бъда любезен, просто тука сме отраснали и тука са не само нашите родители, но и хората, които са ни следи от малки, от музикалното училище до първите ни изяви в зала „България“ после и изявите ни в другите градове. България е една изключително важна за нас сцена и място, казва развълнувано маестро Пантелеев.
Аз мисля, че като говорим за патриотизъм това спада към истинския патриотизъм да не забравиш страната си, въпреки че живееш и твориш извън нея, допълва Веско Ешкенази.
Ние като музиканти не принадлежим на едно място и по принцип избираме да живеем някъде, където можем да имаме по-голяма изява. Това е част от работата ни, няма как да е друго яче. Друг е въпросът дали вече се връщаш там откъдето си почнал. За нас това се оказва много важно и се надявам повече колеги да го правят, обяснява виртуозът на цигулката.
Веско Ешкенази и Мартин Пантелеев се раждат в семейство на музиканти. И двамата завършват музикалното училище в София „Любомир Пипков“, а след това Националната музикална академия „Панчо Владигеров“. Баща им е първи кларнетист в Софийска филхармония, а майка им е виолистка в оркестъра на Софийската опера и балет. Преподаватели на Веско Ешкенази са проф. Петър Христосков и Ангелина Атанасова, а на Мартин Пантелеев Йосиф Радионов, академик Васил Казанджиев и проф. Пламен Джуров. Голямо влияние върху тях оказва и проф. Ифра Нийман от Лондонския Гилдхол скул. От 1999 година Веско е концерт майстор в Кралския Концертгебау оркестър в Амстердам, по това време Мартин е втори диригент на Филхармония на нациите, По-късно е поканен за гост диригент на Софийската филхармония, а през 2011 до 2016 е главен диригент. И двамата изнасят концерти в цял Свят- Япония, Юбна Корея, Китай, Нова Зеландия Южна Африка, но са изключително щастливи в редките случаи, когато се събират на една сцена, особено на родна. Носители са на много родни и международни награди и отличия. По-големият брат е Веско, роден на 3 март 1970, а Мартин е роден на 10 май 1976. И двамата участват в образователните програми по музика „Фортисимо“, организирани от братовчед им Максим Ешкенази. Веско води и майсторски класове по цигулка.
Това ли е пътят към младите хора?
Срещата с младите хора е винаги много важна, признава Веско Ешкенази. Когато те идват в залата и ни виждат да творим и разбират, че това нещо е много интересно, нещо, което може би би ги интересувало изобщо в живота има напред, могат да го разберат наистина само в най-ранна възраст, после е малко по-трудно. Пак е възможно да се запознаеш с хубавата класическа музика, с по-съвременната музика, но малко е по-трудно след това. Аз много държа на срещата с младите цигулари“, които растат в България, да се срещна с тези млади хора, да им вдъхна доверие в самите в тях и да ги стимулирам да се занимават с цигулка например, казва Веско.
Какво е да се срещнете отново заедно на сцената?
Тези моменти са наистина уникални, тъй като много малко хора имат тази възможност именно заради това аз се считам за щастлив човек, разказва Мартин и припомня, че понякога с тях на сцена свири и баща им, който 45 години е бил първи кларнетист в Софийска филхармония.
Аз се считам за щастлив човек, не само защото сме братя, а защото това е един голям музикант. Тъй като много хора имат братя, но по начина, по който Веско интерпретира най-вече Моцарт, опитът му с десетки от най-големите имена като диригенти в световен мащаб наистина е научил толкова много, че за мен също е един вид не само щастие, а урок по музика. Той ме е водил за ръка винаги още от музикалното училище и след това в музикалния ми път, така че само един огромен респект, радост, думи, които са недостатъчни, и въобще щастие!
Аз да кажа за Мартин, че той изненада тогава навремето всички нас, когато на много ранна възраст за всеки музикант, а пък да не говорим за диригент, той пое диригентската палка, спомня си Веско Ешкенази. Аз лично бях много шокиран от това, че го видях да дирижира и то с огромен успех с Оркестъра на нациите беше тогава, когато той за първи дирижира един бис и аз като го видях това на видеозапис наистина обезумях и казах Боже, какъв брат имам! Не съм знаел, че може да стане това! Но винаги е бил много музикален, аз се занимавам с цигулка, но той има друг вид мислене, което е симфоничното мислене и поглед върху партитура, което много трудно, ако го нямаш заложено в теб, е да го развиеш.
Двамата, когато сме на сцена, аз също се уповавам страшно много на него, защото за един солист е много трудно на сцената. Ти си сам пред цялата тази зала и пред целия оркестър, т.е. ти си абсолютно както се казва гол на сцената и ти трябва да имаш някой, който да знаеш, че всеки момент може да ти помогне, да те подкрепи, ако имаш нужда в някои труден момент. Това пък е той за мен, споделя по-големият брат.
Двамата братя спорят, но не за музика, а предимно за спорт и по други теми.
Целият разговор можете да чуете в звуковия файл.
Успоредно с празника за независимостта на България, Паметникът на Незнайния войн навършва 36 години от създаването му. Историята около неговото издигане е изпълнена с най-различни перипетии. Визията му търпи няколко промени, но символиката, която носи, се запазва и до ден днешен. Първият монумент от такъв вид е издигнат във Великобритания през 1920..
Гост в предаването "Кой кой е" по Радио София бе един човек, преживял десетки съдби благодарение на своята кариера. А това е така, защото той е актьор. Името му е Иван Бърнев. Роден е през 1973 година в Добрич, но детството му преминава във Варна. Отраснал там през 80-те, първите му години са били изпълнени със смях и забави, неприсъщи на децата..
Александър Василев от Перник e eдно изключително лъчезарно момче, на 12 години, на което „Българската Коледа“ помага вече три години. С дарените средства Александър провежда терапия, която му помага, за да подобри социалните, емоционалните и умствени нарушения, които има заради аутизма. Едно от най-явните подобрения, които майка му Албена..
В предиобеда днес с удоволствие се срещаме с група Jeremy? , а поводът удвоява удоволствието. Ташо, Ерсин и… Гергана са в студиото на Радио София, за да поговорим за изненадата у мнозина меломани - първата песен на български. И докато още недоумявате – обясняваме: Гергана няма да видите с музикален инструмент на сцената, но тя подкрепя репертоара..
КОНЦЕРТ В Националния дворец на културата, в Зала 1, от 19.00 ч. ще започне симфоничния концерт "Виртуозите" от програмата на 32-ия Новогодишен музикален фестивал. С участието на контрабасиста Рик Стотийн, който ще свири за първи път в България. Младият, вече утвърден на световната концертна сцена музикант ще партнира на цигуларя Минчо Минчев за..
Поредната среща от VІ Литературен фестивал, на който гостува Радиоприемница , е с детската писателка Дагмар Гайслер . Тя е родена в Зиген, Германия. Следва графичен дизайн във Висбаден и още по това време започва да работи като илюстратор. Досега са издадени множество детски книги с нейно оформление, а също художествена и специализирана..
В Неонатологичното отделение към Втора АГ болница „Шейново“, ръководено от д-р Донка Узунова получават апаратура от Българската Коледа няколко години. В предишно издание на инициативата тук е доставен ехограф – за достъпен и безвреден метод на диагностика, макар и със специфични трансдюсери. Дотогава са пригаждали такива устройства за възрастни,..