Кюрди заловиха последните двама от джихадистката група "Бийтълс" в Сирия

| обновено на 09.02.18 в 12:19
Джихадистката група от британски граждани, наричана „Бийтълс“ - Мохамед Емуази, Ейн Дейвис, Алекзанда Коти и Ел Шафи Елшейх (от ляво на дясно).
Снимка: Полиция на Лондон

Кюрдски бойци в Сирия заловиха последните двама членове на така наречената група „Бийтълс“ от „Ислямска държава“, участвали в изтезаването и обезглавяването на най-малко 27 западни граждани. 

Бойната група „Бийтълс“, наречена така заради британския акцент на нейните бойци, които всъщност са британски граждани, всички от тях родени или живели в Лондон, се състоеше от четирима души. 

Водачът на групата Мохамед Емуази, известен с прозвището „Джихади Джон“, добил печална слава покрай видеоклипове на „Ислямска държава“ с обезглавявания, беше убит при нападение с дрон през 2015 година в Рака. Ейн Дейвис е в турски затвор, след като беше задържан миналата година близо до Истанбул.

Кюрдските бойци в Сирия са заловили и останалите двама - Алекзандра Коти и Ел Шафи Елшейх в средата на януари, но новината беше съобщена едва в четвъртък от вестник „Ню Йорк таймс“.  

Сред жертви на „Бийтълс“, чиито екзекуции бяха разпространени с видеоклипове, са британските хуманитарни служители Дейвид Хейнс и Алан Хенинг, американския им колега Питър Касиг и американските журналисти Джеймд Фоли и Стивън Сотлоф

Американски служител, пожелал анонимност, каза, че Коти и Шафи Елшейх са били заловени от подкрепяния от САЩ кюрдско-арабски алианс Сирийски демократични сили (СДС) в Източна Сирия. Тези сили изиграха ключова роля в изтласкването на „Ислямска държава“ от твърдините ѝ този регион на Сирия. 

Държавният департамент на САЩ включи Коти в черен списък през януари 2017 г., като заяви, че той бил пазач на "Бийтълс" и вероятно е участвал в извършвани от групата екзекуции и изключително жестоки методи за мъчение. Британският гражданин действал като вербовчик и бил отговорен за вербуването на няколко сънародници за членове на „Ислямска държава“.  

Другият заловен - Елшейх, беше включен в терористичния списък на САЩ през март 2017 г., тъй като си спечелил репутация със симулирано удавяне, фалшиви екзекуции и разпъвания на кръст, докато е бил тъмничар на „Ислямска държава“




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Морският жаргон

Особен „народ“ са моряците. „Първо, те обитават една уникална територия – морето, и второ, говорят на свой език, който е напълно неразбираем за човека от сушата.“ – пише в книгата си „Sociologia del mare или фрагменти от морския живот“ доц. Иван Евтимов – социолог, но и бивш помощник-капитан далечно плаване. За съжаление, пак според него, антрополозите и..

публикувано на 21.08.20 в 14:16
Ритуални танци от преди последното заледяване на Централна Европа – праисторически запис в пещерата „Марура“

Премълчаната история на магичните знаци от българската непреходност

Кои са реликвите и артефактите, оставени от първите европейци, които ни водят към дълбините на безпаметното време, властвало по нашите земи? За някои от тях е писано, но в този разговор се спираме на най-важните от тях, колкото и загадъчни и смущаващи да са техните послания. Защото тези послания разкриват последователно непреходното и надграденото в..

обновено на 30.07.20 в 09:57
Картина от Стоян Венев

За тънкио намек и дебелио край

Става дума за не дотам свенливия и не дотам деликатния еротичен фолклор на предците ни. Впрочем, както и с всяка друга тема, от значение е кога и с кого говориш за „онези” неща. Мъжката подпийнала компания в селската кръчма или женската, също почерпена, на Бабинден са благодатната среда за размяна на доста пиперливи думи и жестове. За непосредствено..

публикувано на 07.07.20 в 18:03

По-добре късно, отколкото… рано

Макар че времето е едно и също за всички, за някои то излита като миг, за други се точи бавно, за някои е пари, за други – тиранин, враг, съдник и т.н. Колкото и да са различни вижданията и отношението ни към времето, има и основни схващания, които са общи за представителите на една или друга култура.  Според учени разпределянето на времето,..

публикувано на 01.07.20 в 09:42
Гроба на Змей Горянин в двора на манастир „Седемте престола“ в Стара планина, близо до Своге.

Змей Горянин – забравеният и забранен писател и публицист

Змей Горянин, псевдоним на писателя Светозар Акендиев Димитров, е име в българската културна история, дълго време премълчавано и дори забранявано. Причината е ясна – осъден на една година затвор от Народния съд, произведенията му са включени в списъка на забранените книги, дейността му е порицавана и наблюдавана. А всъщност провинението му е..

публикувано на 28.05.20 в 09:15

Волжка България – средновековната врата между Изтока и Запада

След разпада на Стара Велика България на Кубрат неговият втори син Котраг поема на север начело на прабългарското племе котраги. Установява се по поречието на Средна Волга и към 660 г. основава Волжка България. Следи от нейната история днес грижливо се пазят и изучават в Българския историко-архитектурен музей-резерват в Татарстан...

обновено на 21.05.20 в 13:50

„Кошерът“ – документално есе от Огнян Логофетов

Животът се състои от прости неща – малко пари, едно куче, боб за обяд, чаша вино, няколко кокошки, къщата на село.  През 1997 година Огнян Логофетов отива в село Осиково, Смолянска област. Там в мир живеят християни и мюсюлмани. Заедно вдигат сватби, заедно се раждат и заедно си отиват от света. Заедно гледат и пчели. Трябва да си много внимателен с..

публикувано на 01.05.20 в 17:39