Кюрдски бойци в Сирия заловиха последните двама членове на така наречената група „Бийтълс“ от „Ислямска държава“, участвали в изтезаването и обезглавяването на най-малко 27 западни граждани.
Бойната група „Бийтълс“, наречена така заради британския акцент на нейните бойци, които всъщност са британски граждани, всички от тях родени или живели в Лондон, се състоеше от четирима души.
Водачът на групата Мохамед Емуази, известен с прозвището „Джихади Джон“, добил печална слава покрай видеоклипове на „Ислямска държава“ с обезглавявания, беше убит при нападение с дрон през 2015 година в Рака. Ейн Дейвис е в турски затвор, след като беше задържан миналата година близо до Истанбул.
Кюрдските бойци в Сирия са заловили и останалите двама - Алекзандра Коти и Ел Шафи Елшейх в средата на януари, но новината беше съобщена едва в четвъртък от вестник „Ню Йорк таймс“.
Сред жертви на „Бийтълс“, чиито екзекуции бяха разпространени с видеоклипове, са британските хуманитарни служители Дейвид Хейнс и Алан Хенинг, американския им колега Питър Касиг и американските журналисти Джеймд Фоли и Стивън Сотлоф.
Американски служител, пожелал анонимност, каза, че Коти и Шафи Елшейх са били заловени от подкрепяния от САЩ кюрдско-арабски алианс Сирийски демократични сили (СДС) в Източна Сирия. Тези сили изиграха ключова роля в изтласкването на „Ислямска държава“ от твърдините ѝ този регион на Сирия.
Държавният департамент на САЩ включи Коти в черен списък през януари 2017 г., като заяви, че той бил пазач на "Бийтълс" и вероятно е участвал в извършвани от групата екзекуции и изключително жестоки методи за мъчение. Британският гражданин действал като вербовчик и бил отговорен за вербуването на няколко сънародници за членове на „Ислямска държава“.
Другият заловен - Елшейх, беше включен в терористичния списък на САЩ през март 2017 г., тъй като си спечелил репутация със симулирано удавяне, фалшиви екзекуции и разпъвания на кръст, докато е бил тъмничар на „Ислямска държава“.
Особен „народ“ са моряците. „Първо, те обитават една уникална територия – морето, и второ, говорят на свой език, който е напълно неразбираем за човека от сушата.“ – пише в книгата си „Sociologia del mare или фрагменти от морския живот“ доц. Иван Евтимов – социолог, но и бивш помощник-капитан далечно плаване. За съжаление, пак според него, антрополозите и..
Кои са реликвите и артефактите, оставени от първите европейци, които ни водят към дълбините на безпаметното време, властвало по нашите земи? За някои от тях е писано, но в този разговор се спираме на най-важните от тях, колкото и загадъчни и смущаващи да са техните послания. Защото тези послания разкриват последователно непреходното и надграденото в..
Става дума за не дотам свенливия и не дотам деликатния еротичен фолклор на предците ни. Впрочем, както и с всяка друга тема, от значение е кога и с кого говориш за „онези” неща. Мъжката подпийнала компания в селската кръчма или женската, също почерпена, на Бабинден са благодатната среда за размяна на доста пиперливи думи и жестове. За непосредствено..
Макар че времето е едно и също за всички, за някои то излита като миг, за други се точи бавно, за някои е пари, за други – тиранин, враг, съдник и т.н. Колкото и да са различни вижданията и отношението ни към времето, има и основни схващания, които са общи за представителите на една или друга култура. Според учени разпределянето на времето,..
Змей Горянин, псевдоним на писателя Светозар Акендиев Димитров, е име в българската културна история, дълго време премълчавано и дори забранявано. Причината е ясна – осъден на една година затвор от Народния съд, произведенията му са включени в списъка на забранените книги, дейността му е порицавана и наблюдавана. А всъщност провинението му е..
След разпада на Стара Велика България на Кубрат неговият втори син Котраг поема на север начело на прабългарското племе котраги. Установява се по поречието на Средна Волга и към 660 г. основава Волжка България. Следи от нейната история днес грижливо се пазят и изучават в Българския историко-архитектурен музей-резерват в Татарстан...
Животът се състои от прости неща – малко пари, едно куче, боб за обяд, чаша вино, няколко кокошки, къщата на село. През 1997 година Огнян Логофетов отива в село Осиково, Смолянска област. Там в мир живеят християни и мюсюлмани. Заедно вдигат сватби, заедно се раждат и заедно си отиват от света. Заедно гледат и пчели. Трябва да си много внимателен с..