Връхлети ли ни ноцебо ефектът, трябва да потърсим помощ

Снимка: https://visualmeditation.co
В "Контрасти" тази седмица се спряхме на ноцебо ефекта. Какво го поражда, до какво води, каква е ролята на родителите за неговата поява, кои по-често са засегнати от него-мъжете или жените и как може да се освободим от него? Тези въпроси коментира Яна Кирова. Терминът идва от латински и буквално означава “ще пострадам”. Докато при плацебо ефекта се чувстваме добре, при ноцебо се наблюдава отрицателен ефект, породен от някакво самовнушение, убеждение или фантазия. Ноцебо е и убеждението, че никога няма да успеете да постигнете или направите нещо, което желаете. Което обаче няма реална предпоставка. Приемайки чуждото мнение за вярно, без да провери неговата истинност, човек позволява на друг да дирижира живота му.


След задълбочено проучване, проведено през 2012 година в Мюнхен, изследователи открили, че пациент, който предварително се е настроил негативно към очакваните резултати получава странични ефекти много по-често от очакваното.  В този смисъл, може да се каже, че ноцебо ефектът се доближава доста до идеята за хипохондрията. Ноцебо ефектът всъщност се отключва още от ранна възраст, предупреждава Яна Кирова:

С ноцебо ефекта ние имаме предвид отрицателните последствия от негативното мислене и негативните убеждения. Нашите базови убеждения и ценности се формират през първите шест години, тогава когато съзнанието не е активно, не е критично. Ако родител си изпусне нервите и каже на детето: "Ти за нищо не ставаш", то не си казва, ако е на четири години: "Хей, чакай, ти не си прав аз не съм съгласен", то приема това напълно и това става негово убеждение. Тези убеждения отиват в подсъзнанието, само че съзнанието се управлява от подсъзнанието. Така онова "ти не ставаш за нищо" се превръща в "аз не ставам за нищо". 

Яна Кирова съветва да търсим помощ, без да се срамуваме, тъй като е възможно човек сам да си помогне, но това ще му отнеме години, резултатът не е ясен, а страдащият ще е пропуснал много възможности, ще е претърпял още разочарования и непълноценни връзки, ще похаби и много психическа енергия. В живота има много трудности и ние трябва да се справяме с тях, а ноцебо ефектът може да застраши здравето ни и дори живота ни. Когато някой се възприема като едно беззащитно същество, което е жертва само на обстоятелствата, това е изключително демотивиращо и човек прездварително решава, че няма да се бори.

За да не си навреди сам, попадайки по въздействието на негативизма, човек не трябва да приема всичко за чиста монета. Трябва да се научи да филтрира информацията, съветва Яна Кирова.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Паметникът на Незнайния войн - символ на честта, родолюбието и саможертвата

Успоредно с празника за независимостта на България, Паметникът на Незнайния войн навършва 36 години от създаването му. Историята около неговото издигане е изпълнена с най-различни перипетии. Визията му търпи няколко промени, но символиката, която носи, се запазва и до ден днешен. Първият монумент от такъв вид е издигнат във Великобритания през 1920..

обновено на 10.01.19 в 14:52
Иван Бърнев

Иван Бърнев: Учили сме се в движение на актьорско майсторство в киното

Гост в предаването "Кой кой е" по Радио София бе един човек, преживял десетки съдби благодарение на своята кариера. А това е така, защото той е актьор. Името му е Иван Бърнев. Роден е през 1973 година в Добрич, но детството му преминава във Варна. Отраснал там през 80-те, първите му години са били изпълнени със смях и забави, неприсъщи на децата..

публикувано на 17.12.18 в 11:38

Александър е на 12. Не може да говори, но не спира да опитва

Александър Василев от Перник e eдно изключително лъчезарно момче, на 12 години, на което „Българската Коледа“ помага вече три години. С дарените средства Александър провежда терапия, която му помага, за да подобри социалните, емоционалните и умствени нарушения, които има заради аутизма. Едно от най-явните подобрения, които майка му Албена..

публикувано на 14.12.18 в 18:01

Първата песен на български на Jeremy? е с Кирил Маричков и носи социални послания

В предиобеда днес с удоволствие се срещаме с група Jeremy? , а поводът удвоява удоволствието. Ташо, Ерсин и… Гергана са в студиото на Радио София, за да поговорим за изненадата у мнозина меломани - първата песен на български. И докато още недоумявате – обясняваме: Гергана няма да видите с музикален инструмент на сцената, но тя подкрепя репертоара..

публикувано на 14.12.18 в 12:13

Накъде в София

КОНЦЕРТ В Националния дворец на културата, в Зала 1, от 19.00 ч. ще започне симфоничния концерт "Виртуозите" от програмата на 32-ия Новогодишен музикален фестивал. С участието на контрабасиста Рик Стотийн, който ще свири за първи път в България.  Младият, вече утвърден на световната концертна сцена музикант ще партнира на цигуларя Минчо Минчев за..

публикувано на 14.12.18 в 09:30

Дагмар Гайслер: В книгите децата могат да се скрият на най-хубавото тайно място

Поредната среща от VІ Литературен фестивал, на който гостува Радиоприемница , е с детската писателка Дагмар Гайслер . Тя е родена в Зиген, Германия. Следва графичен дизайн във Висбаден и още по това време започва да работи като илюстратор. Досега са издадени множество детски книги с нейно оформление, а също художествена и специализирана..

публикувано на 13.12.18 в 17:20

Дигитална система в "Шейново" помага за деликатно измерване на CO₂ при рискови бебета

В Неонатологичното отделение към Втора АГ болница „Шейново“, ръководено от д-р Донка Узунова получават апаратура от Българската Коледа няколко години. В предишно издание на инициативата тук е доставен ехограф – за достъпен и безвреден метод на диагностика, макар и със специфични трансдюсери. Дотогава са пригаждали такива устройства за възрастни,..

публикувано на 13.12.18 в 16:02