Клишетата са вредни. Клишетата превръщат историите в предсказуеми приказки. Клишетата са тук, там, навсякъде винаги, когато едно действително събитие мине през мелачката на казионното говорене - за най-дребните неща, за най-дребните исторически артефакти, физически или не. А когато мащабът се увеличи и стигне до описание на огромните събития, ключовете на историчност в лицето или само името на хората, станали инструментални за процеса, картинката с разказа става опасно бездушна, статистическа, статична.
Разказ тук е ключова дума. Историята колективно схващаме като поредица малки описателни скици от дати, пришити към събития, а когато намесим и разказ, историята става дидактично повествование, целящо морален урок. Но не винаги. Разказът за историята е врата, а парадоксално точно на тази врата подхождат повече от един ключ. Ключ в случая можем да мислим като подход. С един интересен, отвъд патетичното говорене подход "Екип драматургични форми" ще отбележи 140-ата годишнина от подписването на Санстефанския мирен договор.
Преди пет години Даниела Манолова, Борислав Евлогиев и Сойла Валкама, режисьор във Финландското национално радио, разказваха историята на финските лейбгвардейци, полк от императорската руска армия, станал част от историята на България със своето участие в боевете за нейната независимост. Всяка година говорим, често уви по еднакъв начин, за тези моменти на невероятна значимост, които кулминират на 3 март 1878 година. През 2018 година се навършват точно 140 години. В 6 излъчвания, разхвърляни в програмната схема на програма "Христо Ботев", но замислени с финал в деня 3 март 2018 година, ще чуете документалния сериал "Един по-дълъг път до полето на боя". За повърхностно познатото участие на финските войници, около 1000 човека, в историческта тъкан на времето тук. А това "тук" в шестте глави на документалния проект е подчертано нестатично - от София до Хелзинки, от Сееста до Горни Дъбник, от Плевен до Тампере. И времево - от 1877 до 2012 година. И обратно.
Събирането на звук, тук и там, България и Финландия, срещите с хора тук и там, километричните звукови файлове, интервюта, истории, спомени, още истории, лица, хора, имена, песен за загубените животи в "пясъците на Балкана", всички компоненти, но още насипно, фийчър, но още просто огромно множество с всичко необходимо, но още хаотично. Процесът на създаване изглежда така. А финалният резултат, подреден, ще чуете между 26 февруари и 3 март 2018 г. След полунощ - от два до три за първите пет излъчвания и с кулминация от 0.15 часа на 3 март.
Ревността може да се предава и по факс. Да влиза в него както хартията, да излиза от там и да разяжда сърцето, душата, главата. Поне в пиесата на Естер Вилар. Авторката е родена през 1935 година в Буенос Айрес, Аржентина. Завършва медицина и работи като лекарка, но след време изцяло се посвещава на писателската си дейност. Автор е на много книги, които се..
Животът се състои от прости неща – малко пари, едно куче, боб за обяд, чаша вино, няколко кокошки, къщата на село. През 1997 година Огнян Логофетов отива в село Осиково, Смолянска област. Там в мир живеят християни и мюсюлмани. Заедно вдигат сватби, заедно се раждат и заедно си отиват от света. Заедно гледат и пчели. Трябва да си много внимателен с..
Радиотеатърът с удоволствие ви представя премиерата на „Звезда без име“ от Михаил Себастиан. Всички участници в радиопроекта работиха с истинска творческа радост и вдъхновение. Представям ви екипа: Превод: Огнян Стамболиев. Адаптация: Яна Добрева. Участват артистите: Силвия Лулчева, Веселин Ранков, Валентин Ганев, Пламен Пеев,..
Пиесата на Георги Василски „Три бири – Ново време“ е тъжна сатира за нещата и събитията, които връхлетяха България през годините на прехода. Връхлетяха, но не уплашиха – компанията, която авторът събира, коментира ставащото с насмешка, понякога с напразни надежди, друг път с ентусиазирани пророчества. Както може да се очаква, от копнежите и бляновете на..
В седмицата ( 17 - 21 декември ), в която най-силно очакваме коледните празници, започва и тази серия на рубриката „Запазена марка“, която ще звучи всяка делнична нощ от 2 часа през нощта . Общото в петте подбрани произведения този път ще са вярата и надмогването. Но не църковната вяра, дори и не и религиозната вяра в нейния каноничен облик, а вярата,..
На 16 декември 2018 г. от 16 часа предстои да чуете премиерата на радиопиесата „Кредитът“ от каталонския драматург Жорди Галсеран. Галсеран е най-поставяният чужд автор в българските театри през последните няколко години, а предстоящата радиопиеса е първият път, в който негово произведение ще звучи в ефира у нас. Интересът към този автор далеч не е..
През декември отново ще можете да проследите нощната театрална програма на БНР - всеки делничен ден, 30 минути след полунощ, включваща преимуществено класически произведения и, по класически начин, неостаряващи постановки. В понеделник (3 декември) , от 0.30 часа , е „Дамата с кученцето“, една прекрасна и много стара постановка с актьорските гласове..