Това е нов вид кожа, създадена от бактерия. Технологията е основана на целулоза. Материята расте постоянно, може да стане безкрайна. Големи лейбъли се обявиха срещу използването на естествена животинска кожа в модния дизайн. Има много разработки от растения, плодове, гъби, кокос. В момента сме на ниво патентоване и организация на продукцията в България.
Антония и Анри казват, че с новия материал се работи много лесно и вече имат няколко готови разработки. Сигурни са, че ще успеят да вдъхновят много дизайнери от целия свят. Но можем ли да сме сигурни, че новата „кожа“ ще бъде достатъчно издръжлива и удобна за нас?
Материалът не се проваля, шие се. Обработва се биологично с такива лепила, бои и фиксатори. Издръжливостта зависи от начина, по който се използва в дизайн.
Иноваторите ни напомнят, че за да се получи продукт от естествена кожа, тя преминава през около 12 химични процеса. Технологията, която те използват за изработка, не използва нито един подобен процес. Времето, необходимо да се получи готов продукт от бактерията, е около 5 седмици.
Антония и Анри са вдъхновени от участието си в конкурса Climate Launch Pad и казват, че той може да бъде идеалната възможност и за други иноватори да дадат старт на своите идеи:
Конкурсът е страхотна посока за развитие на налудничави нови идеи. Подкрепят те да проходиш като едно бебе и след това сам продължаваш пътя си нататък. Апелираме хората да мечтаят, и когато измислят нещо иновативно да потърсят подходящите контакти, защото подобни стартъпи вече са модерни, в тях се инвестира.
Climate Launch Pad тази година ще се проведе през ноември в Единбург, Шотландия. Освен LiveMatter, за награда ще се борят още два български отбора - Botanic Room и Spoontaneous.
Успоредно с празника за независимостта на България, Паметникът на Незнайния войн навършва 36 години от създаването му. Историята около неговото издигане е изпълнена с най-различни перипетии. Визията му търпи няколко промени, но символиката, която носи, се запазва и до ден днешен. Първият монумент от такъв вид е издигнат във Великобритания през 1920..
Гост в предаването "Кой кой е" по Радио София бе един човек, преживял десетки съдби благодарение на своята кариера. А това е така, защото той е актьор. Името му е Иван Бърнев. Роден е през 1973 година в Добрич, но детството му преминава във Варна. Отраснал там през 80-те, първите му години са били изпълнени със смях и забави, неприсъщи на децата..
Александър Василев от Перник e eдно изключително лъчезарно момче, на 12 години, на което „Българската Коледа“ помага вече три години. С дарените средства Александър провежда терапия, която му помага, за да подобри социалните, емоционалните и умствени нарушения, които има заради аутизма. Едно от най-явните подобрения, които майка му Албена..
В предиобеда днес с удоволствие се срещаме с група Jeremy? , а поводът удвоява удоволствието. Ташо, Ерсин и… Гергана са в студиото на Радио София, за да поговорим за изненадата у мнозина меломани - първата песен на български. И докато още недоумявате – обясняваме: Гергана няма да видите с музикален инструмент на сцената, но тя подкрепя репертоара..
КОНЦЕРТ В Националния дворец на културата, в Зала 1, от 19.00 ч. ще започне симфоничния концерт "Виртуозите" от програмата на 32-ия Новогодишен музикален фестивал. С участието на контрабасиста Рик Стотийн, който ще свири за първи път в България. Младият, вече утвърден на световната концертна сцена музикант ще партнира на цигуларя Минчо Минчев за..
Поредната среща от VІ Литературен фестивал, на който гостува Радиоприемница , е с детската писателка Дагмар Гайслер . Тя е родена в Зиген, Германия. Следва графичен дизайн във Висбаден и още по това време започва да работи като илюстратор. Досега са издадени множество детски книги с нейно оформление, а също художествена и специализирана..
В Неонатологичното отделение към Втора АГ болница „Шейново“, ръководено от д-р Донка Узунова получават апаратура от Българската Коледа няколко години. В предишно издание на инициативата тук е доставен ехограф – за достъпен и безвреден метод на диагностика, макар и със специфични трансдюсери. Дотогава са пригаждали такива устройства за възрастни,..