"Съдбата на книгите" показва "арестувани" издания през годините

Документалната изложба "Съдбата на книгите" показва  "арестувани", инкриминирани и спасени книги от фондовете на Столичната библиотека. Откриването е точно в деня на 90-та годишнина на културната институция - 24 октомври. В експозицията място намират книги, които интригуват с интересната си история на създаване. Във фондовете на Столичната библиотека се съхраняват библиотеките на Пенка Шишманова (съпруга на Димитър Шишманов), на Васил Пундев, Орлин Василев, Никола Балабанов, Кирил Христов, част от библиотеката на Иван Денкоглу и др.

Уникално издание на романа "Под игото" от Иван Вазов, специално извезано, оформено и подвързано за тогавашния министър-председател Константин Стоилов е само една от невероятните запазени книги представени в изложбата  "Съдбата на книгите", в която ще бъдат показани и книги с уникално полиграфично оформление, редки екземпляри, с автографи на известни личности. Посетителите ще видят също даренията от Дирекцията на полицията - издания от нейната библиотека и иззети при обиски.

Ана Анастасова от отдел "Краезнание и книжовно наследство" на Столичната библиотека разказа:

След 1944 година, не само в нашата библиотека, а във всички големи библиотеки постъпват списъци с книги за унищожение. За чест на нашите бивши колеги, много от тези книги са запазени някъде в хранилищата, така че някога, при благоприятни условия, те отново да бъдат положени на книжните рафтове. И ние откриваме такива книги и ги връщаме на читателите. За съжаление, при бомбардировката на 30 март 1944 година библиотеката е запалена и изгарят 40 хиляди тома. След като започва възстановяването след войната, на тавана на изгорялата библиотека намират книги. От инкриминираните има не само след 1948-а, има и от по-ново време - читателите могат да видят първите издания на Георги Марков, на Солженицин, на Блага Димитрова, книгата на Румяна Узунова за Павел Вежинов.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Паметникът на Незнайния войн - символ на честта, родолюбието и саможертвата

Успоредно с празника за независимостта на България, Паметникът на Незнайния войн навършва 36 години от създаването му. Историята около неговото издигане е изпълнена с най-различни перипетии. Визията му търпи няколко промени, но символиката, която носи, се запазва и до ден днешен. Първият монумент от такъв вид е издигнат във Великобритания през 1920..

обновено на 10.01.19 в 14:52
Иван Бърнев

Иван Бърнев: Учили сме се в движение на актьорско майсторство в киното

Гост в предаването "Кой кой е" по Радио София бе един човек, преживял десетки съдби благодарение на своята кариера. А това е така, защото той е актьор. Името му е Иван Бърнев. Роден е през 1973 година в Добрич, но детството му преминава във Варна. Отраснал там през 80-те, първите му години са били изпълнени със смях и забави, неприсъщи на децата..

публикувано на 17.12.18 в 11:38

Александър е на 12. Не може да говори, но не спира да опитва

Александър Василев от Перник e eдно изключително лъчезарно момче, на 12 години, на което „Българската Коледа“ помага вече три години. С дарените средства Александър провежда терапия, която му помага, за да подобри социалните, емоционалните и умствени нарушения, които има заради аутизма. Едно от най-явните подобрения, които майка му Албена..

публикувано на 14.12.18 в 18:01

Първата песен на български на Jeremy? е с Кирил Маричков и носи социални послания

В предиобеда днес с удоволствие се срещаме с група Jeremy? , а поводът удвоява удоволствието. Ташо, Ерсин и… Гергана са в студиото на Радио София, за да поговорим за изненадата у мнозина меломани - първата песен на български. И докато още недоумявате – обясняваме: Гергана няма да видите с музикален инструмент на сцената, но тя подкрепя репертоара..

публикувано на 14.12.18 в 12:13

Накъде в София

КОНЦЕРТ В Националния дворец на културата, в Зала 1, от 19.00 ч. ще започне симфоничния концерт "Виртуозите" от програмата на 32-ия Новогодишен музикален фестивал. С участието на контрабасиста Рик Стотийн, който ще свири за първи път в България.  Младият, вече утвърден на световната концертна сцена музикант ще партнира на цигуларя Минчо Минчев за..

публикувано на 14.12.18 в 09:30

Дагмар Гайслер: В книгите децата могат да се скрият на най-хубавото тайно място

Поредната среща от VІ Литературен фестивал, на който гостува Радиоприемница , е с детската писателка Дагмар Гайслер . Тя е родена в Зиген, Германия. Следва графичен дизайн във Висбаден и още по това време започва да работи като илюстратор. Досега са издадени множество детски книги с нейно оформление, а също художествена и специализирана..

публикувано на 13.12.18 в 17:20

Дигитална система в "Шейново" помага за деликатно измерване на CO₂ при рискови бебета

В Неонатологичното отделение към Втора АГ болница „Шейново“, ръководено от д-р Донка Узунова получават апаратура от Българската Коледа няколко години. В предишно издание на инициативата тук е доставен ехограф – за достъпен и безвреден метод на диагностика, макар и със специфични трансдюсери. Дотогава са пригаждали такива устройства за възрастни,..

публикувано на 13.12.18 в 16:02