Събеседник в изнесеното радиостудио е Шерко Фатах (Германия). Той е роден през 1964 г. в Източен Берлин в семейството на иракски кюрд и германка. Израства в ГДР, а през 1975 г., заедно с родителите си, емигрира през Виена в Западен Берлин. Следва философия и история на изкуството. За прозата си е получил многобройни отличия, сред които Голямата награда за изкуство на Берлинската академия на изкуствата, наградата „Аделберт фон Шамисо“ през 2015 г., както и литературната награда „Аспекти“ за романа си „Im Grenzland“. Номиниран е многократно за наградата на Лайпцигския панаир на книгата. Неговият роман „Като бяло петно на картата“ е познат и на читателите в България.
Винаги се въодушевявам на такива места и събития, като панаир на книгата и литературен фестивал – сподели пред Радио София Шерко Фатах. – Радвам се, че съм тук, в София.
Той отбелязва, че го вълнуват социалните теми, които са отразени и в книгите – срещата между Изтока и Запада, (интерес, обусловен и от произхода му), както и връзката между политиката и живота. Израснал е в ГДР, когато баща му се е дошъл като студент, бил е „нещо екзотично“, но не е загубил правото да пътува, дори и след като се оженва. Не е можел да разказва какво вижда, пътувайки, може би донякъде и това го е насочило към писателския труд – да разказва, до споделя. Баща ми не е членувал в партия, не се е занимавал с политика, интересувала го е съдбата на кюрдите…
Тази вечер (19 ч.) Шерко Фатах ще има среща с читатели на тема Социалната травма: преди и след словото. В дискусията ще участва психиатъра Румен Петров, а модератор е Марин Бодаков.
Една от важните функции на литературата е преработката на социалните травми. Това се отнася за разказване въобще. – смята Шерко Фатах. - Споделяйки ги, ние по-лесно ги преодоляваме. При по-силни преживявания, разговорната терапия е важна при преживяването.
Освен това литературата трябва да занимава, да задълбочава познанията на читателя.
Чуйте целия разговор на Катя Василева с Шерко Фатах.
Успоредно с празника за независимостта на България, Паметникът на Незнайния войн навършва 36 години от създаването му. Историята около неговото издигане е изпълнена с най-различни перипетии. Визията му търпи няколко промени, но символиката, която носи, се запазва и до ден днешен. Първият монумент от такъв вид е издигнат във Великобритания през 1920..
Гост в предаването "Кой кой е" по Радио София бе един човек, преживял десетки съдби благодарение на своята кариера. А това е така, защото той е актьор. Името му е Иван Бърнев. Роден е през 1973 година в Добрич, но детството му преминава във Варна. Отраснал там през 80-те, първите му години са били изпълнени със смях и забави, неприсъщи на децата..
Александър Василев от Перник e eдно изключително лъчезарно момче, на 12 години, на което „Българската Коледа“ помага вече три години. С дарените средства Александър провежда терапия, която му помага, за да подобри социалните, емоционалните и умствени нарушения, които има заради аутизма. Едно от най-явните подобрения, които майка му Албена..
В предиобеда днес с удоволствие се срещаме с група Jeremy? , а поводът удвоява удоволствието. Ташо, Ерсин и… Гергана са в студиото на Радио София, за да поговорим за изненадата у мнозина меломани - първата песен на български. И докато още недоумявате – обясняваме: Гергана няма да видите с музикален инструмент на сцената, но тя подкрепя репертоара..
КОНЦЕРТ В Националния дворец на културата, в Зала 1, от 19.00 ч. ще започне симфоничния концерт "Виртуозите" от програмата на 32-ия Новогодишен музикален фестивал. С участието на контрабасиста Рик Стотийн, който ще свири за първи път в България. Младият, вече утвърден на световната концертна сцена музикант ще партнира на цигуларя Минчо Минчев за..
Поредната среща от VІ Литературен фестивал, на който гостува Радиоприемница , е с детската писателка Дагмар Гайслер . Тя е родена в Зиген, Германия. Следва графичен дизайн във Висбаден и още по това време започва да работи като илюстратор. Досега са издадени множество детски книги с нейно оформление, а също художествена и специализирана..
В Неонатологичното отделение към Втора АГ болница „Шейново“, ръководено от д-р Донка Узунова получават апаратура от Българската Коледа няколко години. В предишно издание на инициативата тук е доставен ехограф – за достъпен и безвреден метод на диагностика, макар и със специфични трансдюсери. Дотогава са пригаждали такива устройства за възрастни,..