Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Филмът е в състезателната програма за късометражни филми Generation.
Анимационният филм "Сляпата Вайша" е създаден по едноименния разказ на Георги Господинов от сборника "И други истории". Авторът му Тео Ушев - художник, аниматор, режисьор на анимационни филми, от години живее в Канада. Филмът е продуциран с подкрепата на Филмовия борд на Канада и френско-немската телевизия „Арте“.
Започването на работата по „Сляпата Вайша“ беше плод на абсолютна случайност, каза в специално интервю за предаването „Хоризонт до обед“ Тео Ушев:
Ние вече бяхме започнали работа по „Физика на тъгата“ с Георги Господинов. Един ден си седяхме с приятели, които са небезизвестни в българските културни среди и си говорехме за един проект, който се нарича „8:19“ по „Кратки разкази“ на Георги Господинов. Така дойде идеята да направим омнибус от кратки филми. Проектът се отложи малко, но аз започнах да търся финансиране за този филм. Така, препрочитайки наново разказите на Георги Господинов, попаднах на „Сляпата Вайша“. В момента, в който прочетох разказа и го видях. Точно тогава в Националния филмов борд в Канада получихме първите прототипи на очила - машина за виртуална реалност. Де факто, когато сложим тези очила, ние се чувстваме като сляпата Вайша. Така технологията подтикна започването на работа.
Малко по продуцирането на филма: Няма българска стотинка в него, каза Тео Ушев въпреки, че и двамата автори са българи
Това само по себе си говори много, защото световните кинематографии, които знаем се подкрепят от националните си бордове за кино, по-лесно пфинансират свои национални проекти.
Като цяло анимацията е на почит в Канада. Даже в пакета с информационни материали за сирийските бежанци влиза ДВД с анимация "добре дошли в Канада" продуцирана от Националния филмов борд, каза Тео Ушев и разказа как се е родила идеята в негов разговор във Филмовия борд.
Във филма хората ще виждат през очите на Вайша и ще виждат сама Вайша. Текат два паралелни разказа. Всичко е монтирано така, че да се вижда както обективната, така и субективната гледна точка.
Цялото интервю на Ирина Недева с Тео Ушев можете да чуете в звуковия файл.