Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
На 15 юли 1799 година край египетския град Розета, френски войници се натъкват на огромен къс черен базалт, на който на три различни езика са издялани три еднакви по смисъл текста. За войниците те останали непонятни, но командирът им ген. Ману си дал сметка, че тази находка е със статут на истинско съкровище! И бил прав, защото чрез нея светът се сдобил с Розетския камък, превърнал се по-късно в най-важния ключ за разчитане на древноегипетската писменост. Така започва историята на този световноизвестен артефакт, намиращ се понастоящем в една от залите на Британския музей в Лондон.
Kак продължава историята на Розетския камък? Каква роля в нея изиграва „детето-чудо“ Жан-Франсоа Шамполион? Как човечеството успява да стигне до смисъла на египетските йероглифи? И каква представа за мястото на човека в света създават те? – чуйте в интервюто с египтолога от Нов български университет Емил Бузов – зам.-ръководител на българската мисия от специалисти, извършващи разкопки в Египет.