Надеждите около срещата в Копенхаген през декември във връзка с климатичните промени нарастнаха след като стана ясно, че повече от 60 президенти и премиери планират да вземат участие в нея.
Има загриженост, че на преговорите от 7 до 18 декември в Копенхаген няма да се стигне до законозадължаващо споразумение. Според наблюдатели присъствието на толкова много водещи правителствени фигури радикално ще увеличи очакванията. Обикновено в годишната среща на ООН по въпросите на промените в климата участват министрите на околната среда на страните.
Делегации от 192 държави ще участват във форума, който ще се опита да състави ново глобално споразумение за климата, което да измести Протокола от Киото от 1997 година.
Австралийският премиер Кевин Руд, който ще бъде ключов преговарящ на срещата, заяви, че смята, че участниците имат способността да достигнат до необвързващо политическо споразумение, което да бъде систематизирано през следващата година.
Кевин Руд: "Работим за постигането на споразумение в Копенхаген. Това е много труден процес. Знаем какъв е броят на преговарящите страни. Изработването на споразумение между толкова различни държави е много труден процес. Обсъдих подробно въпроса с премиера на Дания Расмусен, президента на Съединените щати и китайския президент Ху Цзин Тао. Ние имаме способността да стигнем до споразумение."