Участниците в протеста, организиран от партия "Възраждане", срещу въвеждането на еврото се насочиха с шествие към сградата на представителството на Европейската комисия в София. Стигна се до напрежение, след като протестиращите хвърлиха боя и се опитаха да подпалят вратата на сградата.
Огънят беше потушен. Има пострадали полицаи. Има и задържани протестиращи.
Напрежението се увеличи и заявките за крайни действия, дадени в началото на седмицата, днес станаха реалност. Сградата на Европейския парламент в София на ул."Раковска" беше замерена с червена блажна боя, яйца, пиратки.
Включително беше запален огън пред вратата, но полицаите успяха да го потушат.
Полицаите се опитаха да предотвратят поругаването на сградата, като успяха в крайна сметка да осигурят кордон между протестиращите и самата сграда, но тя е нацапана с червена боя.
Репортери на БНР видяха пострадали полицаи. На един от тях беше оказана първа помощ. В очите му беше попаднала от боята.
Част от протестиращите също са пострадаха.
В единични случаи, хора си слагаха капки в очите, за да могат да се справят със ситуацията.
Екипи на "Спешна помощ" оказаха подкрепа и на двете страни.
Демонстрацията започна пред сградата на БНБ, където бяха изгорени кукли-манекени олицетворяващи със снимки ръководителя на Европейската централна банка Кристин Лагард и еврокомисаря отговарящ за икономиката Валдис Домбровскис.
По време на протеста, лидерът на партията Костадин Костадинов даде заявка, че ако не се съобразят с тяхното искане за организиране на референдум за запазване на българския лев, може да се стигна и до блокиране на достъпа до парламента.
"За нашия референдум се подписаха 604 000 българи. Още милиони искат да се запази българският лев, обаче една долнопробна, продажна шайка, която иска да открадне няколко десетки милиарда, иска да вкара България в Еврозоната въпреки мнението на 80% от българския народ. Това ние няма да го допуснем и започваме от днес".
"Българското правителство иска да унищожи България. Когато нашето право на глас бъде потъпкано, ние нямаме друг избор, освен да се съпротивляване. Всичко вече ще се пренесе в парламента, включително с блокади на всички останали институции", каза Костадинов.
Искането на "Възраждане" за референдум беше отхвърлено от НС през лятото на 2023 година, а през 2024-та Конституционния съд потвърди решението на парламента, тъй като въвеждане на еврото е заложено в договора за присъединяване на България към ЕС.
След посещение миналата седмица в Брюксел, министърът на финансите Теменужка Петкова обяви, че до края на месеца България ще подаде до европейските институции искане за доклад дали страната ни е готова да въведе еврото по 1 януари догодина.
В понеделник активисти от партията "Възраждане" се опитаха да влязат в сградата на централната банка, за да търсят обяснение за посещението миналата седмица там на представители на Международния Малутен фонд. От централната банка излязоха с позиция, в която се осъждаше всеки опит за намеса в дейността на банката и се посочваше, че БНБ е независима институция.