По-малко товарни камиони минават през ГКПП "Кулата" днес заради очакването пунктът да бъде блокиран, съобщава от там кореспондентът на БНР Страшимир Марчев. Той напомни, че най-вероятно протестът на гръцките земеделски производители ще бъде десетдневен и ще се спират превозни средства и в двете посоки. Това е станало ясно по-рано днес от срещата на гръцките фермери и областното пътно управление в Серес. В момента протестиращите си сковават малки барачки, разполагат пред тях барбекюта и бидони с вино и ракия.
Според Миролюб Столарски, председател на асоциацията на сдруженията в автомобилния транспорт вече има сигнали, че български камиони, които са били на границата преди влизане в България са връщани в гръцка територия. "Те в момента блокират българската икономика. При положение, че товарите са паднали с 70%. Средно на камион загубата на ден е минимум 250 евро.", каза Столарски в предаването "12+3". Той каза още, че заради блокадите през миналата година от асоциацията са се опитали да заведат дела, но от съда в Серес са им казали, че нямат достатъчно доказателства.
Още преди десет дни, когато се заговори за протеста и блокадите на гръцките земеделци, туроператорите масово започнаха да отказват оферти. Това каза в предаването "12+3" Илия Пасков, председател на сдружението на хотелиерите, песторантьорите и туроператорите в Сандански. Всяка година през този сезон границата с Гърция се затваря заради протести, каза още Пасков и уточни, че това е мъртъв сезон за селскостопанските производители в съседна Гърция и големите загуби се търпят от родната туристичекка индустрия. "Има хора с кредити, които трябва да плащат заплати. Поне две седмици след края на протеста индустрията не може да се възстанови, каза хотелиерът и каза още, че загубите ще бъдат с милиони. "Засега не чувстваме никаква подкрепа от страна на властите", каза още Пасков и беше категоричен-в нормалните държави така не се постъпва", каза Пасков.
Според доцент Юлия Захариева в този случай са нарушени правата на свободно предвижване. Нарушенията според преподавателя обаче не е на фермите, а е на държавта Гърция, която чрез учредителните договори е задължена да не издига никакви прегради пред действието на договорите, които включват свободите на движение. Това, което може да се направи е асоциазциите на браншовите организаци да изпратят питане но Европейската комисия дали има нарушение. Ако отговорът е положителен може да се заведе иск срещу гръцката държава в съда в Люксембург. "Това е безпрецедентен случай да се блокират граници в ЕС", каза още доц.Захариева. Според нея има всички основания да се иска реакция от Европейската комисия /ЕК/.
/Л.Ц./