Ердоган: Турция да премине към президентска система на управление след 2011 година
публикувано на 19.04.10 в 12:26
Турция да премине, след 2011 година, към президентска система на управление, подобно на САЩ, предложи турският премиер Реджеп Ердоган. Според него това ще стане възможно, ако подготвяната от управляващите проислямисти нова конституция бъде одобрена с референдум. Изненадващото предложение да турския премиер беше посрещнато твърде разногласно от опозицията.
Предложение на Ердоган разтърси политическия дневен ред на страната в навечерието на гласуването на пакета за промяна на турската конституция, който не намира подкрепа от опозиционните партии и е обект на острите им критики.
"Успоредно с предизборната ни кампания за парламентарните избори догодина ще предложим на народа плавен преход от полупрезидентска форма към президентски тип управление" – каза турският премиер.
Според Ердоган това ще стане възможно, ако новата конституция бъде одобрена с референдум. Той припомни, че идеята датира още от 1989 г. по предложение на покойния президент Тургут Йозал.
Управляващите десни проислямисти в Анкара повдигнаха отново този въпрос непосредствено след последните парламентарни избори през юли 2007 г. След няколкомесечни горещи дискусии се проведе референдум, на който турският народ с над 80% гласува реформата - президентът да се избира пряко за два последователни мандата от 5 години, вместо да се назначава от парламента за един 7-годишен мандат.
Като пример за добра работеща президентска власт Ердоган, чийто втори премиерски мандат приключва догодина, посочи системата в САЩ и полупрезидентския тип на управление в европейски страни като Франция и Германия. Неговата идеята беше окачествена като опит за преход към "президентска империя" и осигуряване на диктаторска власт за Ердоган:
"В демократичните парламентарни републики е резонно да се намаляват, а не да се увеличават президентските правомощия" – каза лидерът на социалдемократите Дениз Байкал от основната опозиционна сила – Народорепубликанската партия.
Днес пакетът с близо 30 конституционни промени, подготвен от управляващата Партия на справедливостта и развитието, ще бъде разгледан на Общото събрание в Меджлиса.
Очаква се дебатите да преминат в твърде напрегната атмосфера, поради липса на консенсус, заради спорните три члена от основния закон. Те предвиждат промяна на състава на Конституционния съд, устройството и характера на Висшия съдийски съвет и според опозицията целят политизирането на законодателната власт, като атакуват правовата държава в Турция.
По публикацията работи: Нихал Йозерган - кор. на БНР в Турция