Днес ще бъде обявено началото на петата поредна кампания за скрининг и профилактика на рака на кожата "Евромеланома`2010". Целта е една и съща, това е една кампания, която се провежда във всички европейски страни, заяви в предаването "Хоризонт до обед" чл. кор. проф. Николай Цанков, председател на Българското дерматологично дружество. "За съжаление изведнъж май месец се сдоби с много празници, така че първоначалното обсъждане за един общ ден в цяла Европа беше невъзможно. Ние миналата година бяхме на 28 май, тази година сме на 11 май", каза проф. Цанков.
Според него атмосферата и слънцето не са същите, както е било навремето, когато са се пекли безконтролно на плажа. "Днес има редица опасности, които са предмет на много писания. Всъщност слънцето е, разбира се, наш приятел, но може да бъде и наш враг, когато неразумно се излагаме на него и главно на него вече се дължат образуването на т. нар. "кожен рак", а в частност - на най опасния тумор в човешката патология, това е малигнения меланом", посочи проф. Цанков.
Той смята, че младите хора злоупотребяват със солариумите. "Това е изкуственото слънце, което вече много научни проучвания - не става дума за някаква кампанийност, за научни проучвания, публикувани през 2009 г., 20 научни проучвания, които ги публикува едно авторитетно научно списание "Лансет" - че солариумите примерно за хората под 18 години са един сериозен рск за канцерогенеза. Оттам нататък излагането на слънце, изгарянето, особено на малките деца - защото родителите много често забравят, като отидат на почивка, море или планина, че техният режим трябва да бъде подчинен на режима на детето и тогава се получават всички неблагополучия -детето се разболява и почивката, общо взето, не носи това, за което всички са мечтали преди това. Много е важно децата да се пазят от слънчево изгаряне. Значи не повече от 2 часа на плажа, слънцезащитен крем, охлаждане с морска затоплена вода и т. н.", добави специалистът.
Не насърчавам прегледите на всяка бенка, защото има хора, които много се вглеждат, каза още Цанков. "Но, разбира се, с една бенка например, която започва да нараства, която започва да променя цвета си към по-тъмен, чито ръбове стават неравни, разбира се, добре е да се прегледа. Също така тези изменения, които се появяват по кожата на лицето, които могат да бъдат и по-малки от грахово зърно, които са леко надигнати, залющващи се, понякога правят малки ранички, трябва да се прегледат, защото кожният рак се лекува почти изцяло, рецидивите са рядкост, общо взето, и когато в началото се вземат мерки, даденият човек може да се предпази от неприятни усложнения", посочи той.
По-недисциплинирани ли сме от европейците по отношение на профилактиката, силна памет ли има кожата ни и какво представлява тя за проф. Николай Цанков можете да чуете в звуковия файл с интервюто с него.