Има всички основания за изумление от случилото се в Норвегия. Това каза проф. Вера Ганчева, писател и преводач от скандинавски езици в предаването „Събота 150”. Андерш Брайвик е изразител на настроения в норвежкото общество, които ескалираха през последните години когато вълната от емигрантите достигна и Норвегия. Признаци на ксенофобия има в почти всички скандинавски страни. Сега норвежците са изправени пред една много голяма дилема- как ще приемат тези пришълци, които в по-голямата си част са икономически емигранти, коментира още тя.
Според проф. Ганчева преди да се стигне до контрол на интернет, самото общество трябва да отстоява ценностите си. Обществото има заболяване и то беше сигнализирано от най-големите писатели на Норвегия, каза тя.
Димитър Ганчев, член на Съвета по информационни технологии и главен секретар на Българското интернет общество, изрази надежда, че трагедията в Норвегия няма да се използва, за да се мотивира бъдещ контрол върху интернет.
В крайна сметка интернет не е субект, това е начин, по който хората комуникират. Ако им бъде отнет, те ще намерят друг начин, обясни Ганчев.
Според него не трябва да бъде ограничаван достъпа до сайтове на ислямските екстремисти, защото те дават полезна информация.
Възможно е информацията да представлява престъпление и тогава може да се търси източникът, за да се осъществява някаква репресия срещу него,но обратното е цензура, коментира експертът.
Обществото трябва да си изгради механизми да се защитава само от себе си, да открива тези хора и да работи с тях. Не трябва да се поставят ограничения, не трябва да крием агресията и да се правим, че тя не съществува, допълни още Димитър Ганчев.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.