Проучванията за шистов газ стават все по-модерни в Европа, има 9 страни с процедура с цел алтернативен източник на руския газ. Навсякъде обаче има и много съмнения. Предаването "Нещо повече" започва разговор за ползите и опасностите, свързани с добива на шистов газ.
Според доц. Льомов от Минно-геоложкия институт тази технология поставя и предизвикателства, за които българските граждани трябва да знаят. Звучи много привлекателно да добиваме много, но това не е толкова лесно, смята доц. Льомов. Много трудно е при евентуален референдум да се зададе правилният въпрос.
Никой не може да гарантира, че една технология за добив е сто процента безопасна за околната среда. Преди да започнем да пробиваме житницата на България със сонди трябва да знаем кой носи отговорност за последствията. Въпросът е каква е сметката и кой ще я плаща, са единодушни доц. Льомов и Петко Ковачев.
Според еколога схемата не може да бъде коментирана преди да е ясен и балансът на водите. При добив говорим за 17 сонди на 2 кв. км. Използват се милиони литри вода, която отнякъде трябва да бъде взета. Има риск от изчерпване на водите. За екологичните организации въпросът е пределно ясен - хлябът и водата срещу газа на "Шеврон" и големите интереси, обобщава екологът.
Още от разговора на Диана Янкулова с доц. Щерю Льомов от Минно-геоложкия институт и Петко Ковачев от Интитута за зелена политика чуйте в звуковия файл.